Soud sdružení firem s Chemkostavem nevyhověl

Sdružení firem Chemkostav, AGROSTAV, Stavební firma Škrabal a IPOS PS s.r.o. zatím neúspěšně napadlo u Krajského soudu v Brně půmiliardovou zakázku na stavbu kanalizací v Jihlavě. Soud zamítl odkladný účinek žaloby, kterou firmy podaly.

4 min. čtení

Chtěly, aby soud tendr pozastavil, ten to ale odmítl. ČTK to zjistila z webových stránek Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).

Sdružení firem s Chemkostavem původně zakázku vyhrálo, antimonopolní úřad ale letos v březnu rozhodl, že nabídka sdružení nesplnila kvalifikační předpoklady. Proti tomu firmy podaly žalobu k soudu.

Jihlavský svaz vodovodů a kanalizací mezitím zakázku dal konkurenčnímu sdružení firem SYNER VHS Vysočina, HOCHTIEF CZ, Metrostav a EUROVIA CS a sdružení s Chemkostavem vyloučil. Na to sdružení firem s Chemkostavem poukazovalo také v žalobě podané ke Krajskému sodu v Brně. Firmy uvedly, že mohou přijít o možnost podílet se na veřejné zakázce. Důvody k vydání předběžné opatření, které žalobce předložil, ale podle soudu nebyly dostatečné.

Výběrové řízení na práce v Jihlavě se táhlo kvůli odvolávání některého ze dvou uchazečů od loňska. Případem se opakovaně zabýval i ÚOHS. Původně žádné porušení zákona nenašel, napodruhé ale vyhověl Sdružení firem Jihlavsko, mezi jehož členy patří stavební firmy SYNER VHS Vysočina, HOCHTIEF CZ, Metrostav a EUROVIA CS. Sdružení firem úspěšně zpochybnilo referenci Chemkostavu.

Projekt na přestavbu jihlavských kanalizací se chystal asi šest let, původně měl být dokončen už loni. Předloni na podzim však byly přípravy zastaveny. I tehdy se protáhlo výběrové řízení na dodavatele kvůli odvolání jedné z neúspěšných firem a potíže působilo i plánované vystoupení Jihlavy ze svazu vodovodů a kanalizací, který figuruje v roli investora.

Obě strany se loni na jaře k projektu vrátily, protože Evropská komise umožnila prodloužení termínu na provedení stavebních prací o rok. Projekt se týká rekonstrukce a stavby kanalizací a zlepšení dodávek pitné vody pro obyvatele Jihlavy. Město na něj přidá kolem 200 milionů korun. Z evropských a národních dotačních programů by mělo plynout přes 300 milionů.

Foto: Wikipedie, Sokoljan


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme