Sonda Cassini zjistila slanou vodu na Saturnově měsíci Enceladu

Družice Cassini získala doposud nejlepší důkaz, že pod ledovou krustou Saturnova měsíce Enceladu jsou velké zásoby slané vody. Sonda to podle amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) zjistila přímou analýzou ledových krystalků bohatých na sůl, které do prostoru z měsíce rozptýlil gejzír prachu a plynů.

3 min. čtení

Data z prachového analyzátoru, kterým je kosmický aparát vybaven, ukázala, že krystaly pocházejí z měsíčních trhlin, které jsou známy jako "tygří škrábance". Ve větší vzdálenosti od Enceladu jsou krystaly poměrně malé a většinou na obsah soli chudé. Blíže povrchu je ale jejich velikost větší a jsou rovněž bohaté na sodík a draslík.

Tato slaná zrna mají složení podobné "oceánu". Rovněž podle vědců naznačují, že pokud ne vže, tak alespoň většina vyvrženého ledu a vodní páry je výsledkem odpařování slané vody.

"V současné době neexistuje žádný přijatelný způsob vzniku trvalých výronů krystalů bohatých na sůl z pevného ledu v 'tygřích škrábancích' než ze slané vody pod ledovým povrchem Enceladu," prohlásil Frank Postberg z univerzity v německém Heidelbergu, který je vědeckým členem týmu Cassini.

Jakmile voda zmrzne, sůl je vytlačena a zůstává jen čistý led. Pokud plyny v gejzíru pocházejí z ledu, měly by obsahovat stopy solí.

Sondu Cassini, která je určena ke zkoumání Saturnu, vypustila NASA v roce 1997
, k šesté planetě sluneční soustavy dorazila o sedm let později. Na její palubě jsou mimo jiné zařízení pro výzkum gravitačního pole Saturnu a okolních měsíců a přístroje ke studiu vlastností plazmatu.

Foto: Výtrysky vody nad Enceladem, Wikipedie,NASA/JPL/Space Science Institute, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme