Sokolov zmodernizuje čistírnu za 130milionů

Město Sokolov po letech jednání vyjednalo přijatelné podmínky dotace na rekonstrukci čistírny odpadních vod. Část nákladů bude hrazena z Operačního programu životní prostředí.

3 min. čtení

Z celkových nákladů ve výši asi 130 milionů korun by mělo město na celkovou výměnu technologií získat zhruba 106 milionů korun dotací z Operačního programu životní prostředí, řekl dnes novinářům starosta Sokolova Karel Jakobec.

Sokolov zvažoval v posledních letech několik možností dotací na čistírnu. Podle Jakobce ale městu podmínky vždy nevyhovovaly. "Naštěstí jsme nebyli tlačeni do rychlého rozhodnutí. Povolené limity jsme překračovali občas jen u dvou látek, takže byla pro nás přijatelnějží hrozba pokuty než obrovské investice z vlastních prostředků," uvedl Jakobec.

Z celkových nákladů je takzvaných uznatelných pro dotaci 111 milionů. Z Nich pak město dostane 90procentní dotaci. "Celkově tak vychází, že město na rekonstrukci dá jen asi 30 procent nákladů, což je výrazně méně než všechny předešlé možnosti dotací," doplnil Jakobec.

Aby město splnilo podmínky dotace, bude ale muset vložit svůj vodohospodářský majetek v hodnotě 181 milionů do Sokolovské vodárenské společnosti, která sdružuje obce na Sokolovsku a vytváří kromě jiného regionální cenu vody. Samotná čistírna ale v majetku města zůstane.

Podle místostarosty Jaromíra Dvořáka by také podmínky smlouvy o dotaci neměly mít v důsledku výrazný vliv na zvyšování ceny stočného na Sokolovsku. "K nějakému navýšení asi dojde, ale mělo by jít jen o procenta," doplnil Dvořák.

Zdroj: ČTK
Foto: wikipedie
 


Zdroj: (jab)

Zdroj: (jab)

Doporučujeme