SmVaK začne opravovat šestikilometrový úsek vodovodu v Oderských vrších

Vodárenská společnost Severomoravské vodovody a kanalizace (SmVaK) začne ještě v červenci opravovat bezmála šestikilometrový úsek vodovodu v Oderských vrších. Voda v něm obsahuje velké množství železa, které se uvolňuje z potrubí. Náklady na rekonstrukci vodovodní sítě v okolí Melče na Opavsku dosáhnou téměř 40 milionů korun. ČTK to řekl mluvčí firmy Marek Síbrt.

3 min. čtení

"V regionu nad kaňonem řeky Moravice v blízkosti údolní nádrže Kružberk odstraníme ocelové potrubí z osmdesátých let minulého století, které nahradíme vysokohustotním polyetylenem. Stavba bude provedena bezvýkopovou metodou, která minimalizuje dopady na kvalitu života v daných oblastech a životní prostředí. Hotovo by mělo být v příštím roce," uvedl mluvčí.

Důvodem je kvalita dodávané pitné vody s ohledem na přítomnost železa v nynějším ocelovém potrubí. "Přes pravidelné odkalování přívodních řadů pro jednotlivé obce zůstává obsah železa ve vodě problémem, což platí také pro pitnou vodu ve vodojemech. Proto je nezbytná řada provozních opatření, aby byla zajištěna odpovídající kvalita," řekl Síbrt.

V první etapě v délce 3,8 kilometru mezi vodojemy v Nových Lublicích a obcí Moravice SmVaK podle ředitele vodovodů SmVaK Milana Koníře vtáhne do původního ocelového potrubí menší polyetylenové potrubí. "Na předávacím místě v Nových Lublicích zřídíme novou armaturní šachtu," uvedl. V druhé etapě pracovníci opraví 1,9 kilometru vodovodní sítě v úseku mezi vodojemem pro obec Kružberk a zmiňovaným vodojemem v Nových Lublicích. I zde pracovníci do původního ocelového potrubí vsunou tenčí polyetylenové potrubí.

"Díky investici za téměř 40 milionů korun budou pít obyvatelé Melče, Moravice, Nových Lublic, Radkova a Lhotky u Litultovic kvalitnější pitnou vodu zdrojově pocházejíci z blízké údolní nádrže Kružberk a upravenou v největším úpravárenském provozu SmVaK Ostrava v Podhradí u Vítkova," dodal Síbrt.

Foto: Wikipedia, Fry72 , Karel FRYDRÝŠEK, licence

Zdroj: ČTK

Doporučujeme