SmVaK oznámil nové ceny, obce nesouhlasí

Na severu Moravy se cena vody zvyšuje o více než 5% - lidé zaplatí za kubík 61 korun. Svazek měst a obcí okresu Karviná s navýšením cen ale nesouhlasí.

5 min. čtení

Cena vody na severní Moravě a ve Slezsku se příští rok zvýší o 3,17 Kč na  61,05 korun. Dnes to oznámila společnost Severomoravské vodovody a kanalizace (SmVaK), která dodává vodu více než milionu lidí v nìkolika moravskoslezských regionech. Proti dalšímu zdražování protestují některé obce.

Podle nich nové, více než pětiprocentní zdražení přesahuje míru inflace a zisk společnosti byl loni nepřiměřený. Svazek měst a obcí okresu Karviná na svém posledním zasedání proto přijal usnesení, že s navýšením ceny nesouhlasí.

Podle starosty Bohumína na Karvinsku Petr Víchy (ČSSD) je zarážející, že SmVaK zvedá cenu o větší částku, než je inflace. "Naši zástupci ve firmě nehlasovali pro další navýšení, ale Španělé v ní mají většinu, proto si SmVaK tuto cenu odhlasoval," řekl. Majoritním vlastníkem SmVaK je od roku 2006 španělská vodárenská společnost Aqualia.

Mluvčí společnosti SmVaK Eva Špirochová uvedla, že musí zvýšit cenu vody kvùli zdražení vstupních surovin a nutnosti nových investic. Podle ní se zvýšila cena surové vody z vodárenských nádrží, chemikálií a elektrické energie. "Více prostředků je potřeba vložit do oprav stávajících zařízení a potřeby investic do výstavby nových vodohospodářských kapacit."

V příštím roce chce firma investovat 513 milionù korun. Mezi nejvýznamnější projekty patří např. rozsáhlá rekonstrukce úpravny vody v Podhradí, rekonstrukce hlavního přivaděče pitné vody pro město Karviná v úseku Doubrava – Karviná, rekonstrukce vodovodního řadu ve městě Příbor, vodovodu v Opavě na Těšínské ulici, rekonstrukce kanalizace v Bohumíně na Dělnické ulici, náročná rekonstrukce biologického stupně čištění čistírny odpadních vod v Novém Jičíně.

SmVaK pokrývá regiony Frýdek – Místek, Karviná, Nový Jičín a Opava. Délka vodovodní sítě ve správě a majetku společnosti v současnosti představuje více než 4 900 km, délka vodovodních přípojek činí 842 km a jejich počet přesáhl 120 tisíc. Na základě smlouvy dodává společnost pitnou vodu do veřejné vodovodní sítě města Ostravy, Hlučína, Studénky, působí rovněž na Přerovsku a Bruntálsku.


Zdroj: (hav)

Zdroj: (hav)

Doporučujeme