SmVaK Ostrava zahájily rekonstrukci čističky v Kozlovicích na Frýdecko-Místecku

Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK) zahájila rekonstrukci čistírny odpadních vod v Kozlovicích na Frýdecko-Místecku za více než 30 milionů korun. Důvodem modernizace, která skončí v příštím roce, je nedostatečná kapacita biologické části a technicky nevyhovující stav stavební i technologické části provozu. ČTK to sdělil mluvčí SmVaK Marek Síbrt.

3 min. čtení

Čistírna pochází z počátku 80. let minulého století, v roce 2014 prošel provoz částečnou rekonstrukcí. "Čistírna odpadních vod na levém břehu Ondřejnice na severní straně Kozlovic je projektována na kapacitu 2500 ekvivalentních obyvatel. Důvodem pro zásadní modernizaci je především nedostatečná kapacita biologického stupně čištění, kdy provoz disponuje pouze jednou aktivační nádrží. To představuje problém při jakékoliv opravě či poruše," uvedl Síbrt. Během modernizace proto bude aktivační nádrž rozdělena na dvě samostatné provozní části.

"Dalším problémem je nedostatečná kapacita podzemního kalojemu a absence odvodňování, veškerý tekutý kal je za tímto účelem nezbytné dovážet do areálu čistírny odpadních vod ve Frýdku-Místku, což výrazně zvyšuje náklady čistírenského procesu," uvedl ředitel kanalizací SmVaK Ostrava Petr Grzonka. Technologii je podle něj rovněž nezbytné doplnit o chemické srážení fosforu, jak požaduje legislativa.

Podnik vybuduje nový kalojem o objemu 150 metrů krychlových a současný podzemní kalojem o objemu necelých 100 metrů krychlových rekonstruuje. "Plocha původních kalových polí bude zpevněna a využita pro umístění mobilního odvodňovacího zařízení. Samozřejmostí bude dobudování potrubí, armatur a elektroinstalace pro bezproblémový provoz kalové koncovky čistírny," uvedl mluvčí.

SmVaK Ostrava patří mezi největší vodárenské firmy v zemi. Vodu firma dodávají lidem zejména na Frýdecko-Místecku, Karvinsku, Novojičínsku a Opavsku, ale také v části Olomouckého kraje a do pohraniční oblasti Polska.

Foto: Wikipedia, Daniel Baránek, licence

Zdroj: ČTK

Doporučujeme