SmVaK Ostrava zahájí koordinované vývozy žump a septiků z domácností

Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK) tento měsíc zahájí koordinované vývozy žump a septiků z domácností, které nejsou napojeny na veřejnou kanalizaci a čistírny odpadních vod. Pokud se například lidé v rodině nebo sousedé domluví a budou sdílet náklady, mohou díky tomu ušetřit. ČTK to sdělil mluvčí SmVaK Marek Síbrt.

2 min. čtení

„Vývozy žump a septiků jsou samozřejmě součástí naší každodenní práce i v jiných částech roku, ale touto akcí vycházíme lidem vstříc a snažíme se službu připravit pro naše zákazníky výhodněji a šitou na míru,“ uvedl generální ředitel SmVaK Anatol Pšenička.

Kanalizační vozy zajišťující vývozy žump a septiků budou ve vybraných dnech přiděleny na deset tras. „Startuje se 21. listopadu na části Frýdecko-Místecka a Karvinska, poslední přijdou na řadu 28. listopadu Českotěšínsko a část Opavska,“ uvedl Síbrt.

Řada lidí se ale podle něj stále nechová podle zákona a riskuje vysoké pokuty za to, že se odpadních vod zbavují nevhodným způsobem. „Nejhorším, ale bohužel stále poměrně rozšířeným způsobem likvidace odpadních vod (především na venkově) je přímé vypouštění do povrchových či podzemních vod. Jde o jednoznačné porušení příslušného zákona s možností vysoké penalizace. Riziku sankce se vystavují také lidé, kteří likvidují odpadní vody tak, že vyvezou žumpu nebo septik na pole, zahradu, do lesa, nebo dokonce přímo do toku,“ uvedl mluvčí.

SmVaK Ostrava jsou největší vodárenskou firmou v Moravskoslezském kraji a patří také mezi největší v zemi. Vodu dodávají více než 730.000 lidí zejména na Frýdecko-Místecku, Karvinsku, Novojičínsku a Opavsku, ale také například do části Olomouckého kraje nebo do pohraniční oblasti Polska.

Autor: ČTK

Doporučujeme