SmVaK Ostrava v říjnu opět zahájí koordinované vývozy žump a septiků

Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK) v říjnu opět zahájí koordinované vývozy žump a septiků z domácností, které nejsou napojeny na veřejnou kanalizaci a čistírny odpadních vod. Lidé díky nim mohou ušetřit, pokud se například domluví sousedé a budou sdílet náklady na dopravu. ČTK to sdělil mluvčí SmVaK Marek Síbrt.

3 min. čtení

SmVaK jsou jednou z největších vodárenských firem v zemi. Vodu dodávají v Moravskoslezském kraji více než 720.000 lidí.

„SmVaK Ostrava rozdělily oblast své působnosti do více než deseti tras, na které budou ve vybraných dnech přiděleny kanalizační vozy zajišťující vývozy žump a septiků,“ uvedl mluvčí. Se sdílenými vývozy se začne 24. a 25. října na Frýdecko-Místku. Následovat budou části Opavska a Novojičínska a na začátku listopadu Karvinsko.

„Odpadní vody z domácností, které nejsou napojeny na kanalizaci pro veřejnou potřebu, je nutné likvidovat odpovědně k životnímu prostředí a také s dodržením všech pravidel, která udává legislativa. Ta je v této oblasti přísná a pamatuje na postihy těch, kteří ji nerespektují,“
uvedl Síbrt.

Řada lidí se ale podle něj stále nechová podle zákona a riskuje vysoké pokuty. „Nejhorším, ale bohužel stále poměrně rozšířeným způsobem likvidace odpadních vod (především na venkově) je přímé vypouštění do povrchových či podzemních vod. Jde o jednoznačné porušení příslušného zákona s možností vysoké penalizace. Riziku sankce se vystavují také lidé, kteří likvidují odpadní vody tak, že vyvezou žumpu nebo septik na pole, zahradu, do lesa, nebo dokonce přímo do toku,“ uvedl mluvčí.

Generální ředitel SmVaK Anatol Pšenička uvedl, že se sdílené vývozy snažili připravit zákazníkům na míru. „Systém jsme navíc připravili tak, že v případě, kdy se lidé – například sousedé – v některé z obcí domluví, že mají o vývoz žump nebo septiků zájem, ušetří za dopravu, jejíž náklady budou navzájem sdíleny,“ uvedl Pšenička.

Zdroj: ČTK

Doporučujeme