SmVaK Ostrava loni snížily ztráty vody na 8,87 procenta, je to nejmíň v historii

Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK), jež patří mezi největší vodárenské firmy v zemi, snížila v loňském roce ztráty vody v oblasti, kterou zásobuje, na 8,87 procenta. Jde o historicky nejlepší výsledek. V roce 2021 činily ztráty 10,57 procenta. ČTK to sdělil mluvčí SmVaK Marek Síbrt. V České republice se podle něj ztráty ve vodovodní síti pohybují pod 15 procenty.

3 min. čtení

„Společnost SmVaK Ostrava investovala v letech 2000-2022 do výroby a distribuce pitné vody více než šest miliard korun, přičemž tato částka dlouhodobě roste, v roce 2022 činila každoročně téměř 463 milionů korun, další desítky milionů směřovaly do oprav. Právě tyto investice směřující také do obnovy vodovodní sítě a opravy mají zásadní dopad na objem ztrát během transportu vody z úpraven vody přes vodojemy do kohoutků v domácnostech,“ uvedl Síbrt. Ztráty vody se podle něj daří snižovat díky kombinaci investic, včasného odstraňování zjištěných úniků a využití on-line aplikace Monitoring úniků.

„Snižování procenta ztrát vody v trubní síti je kromě investic do infrastruktury a dlouhodobé provozní činnosti, která začíná systematickým sledováním a vyhodnocováním stavu sítě až po včasné odstraňování zjištěných úniků, také výsledkem spuštění on-line aplikace Monitor úniků do ostrého provozu. Výsledky jsou jednoznačně pozitivní,“ uvedl ředitel vodovodů SmVaK Ostrava Milan Koníř.

V úpravnách vody SmVaK Ostrava se ročně vyrobí přes 57 milionů metrů krychlových pitné vody. Podnik ji dodává více než 730.000 lidí zejména na Frýdecko-Místecku, Karvinsku, Novojičínsku a Opavsku, ale také například v části Olomouckého kraje nebo do pohraniční oblasti Polska. Vlastníkem firmy je španělská společnost Aqualia Czech sídlící v Madridu. SmVaK mají více než 850 zaměstnanců.

Autor: ČTK

Doporučujeme