SmVaK Ostrava letos investují na Novojičínsku více než 160 milionů korun

Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK), která je jednou z největších vodárenských firem v zemi, letos investuje na Novojičínsku více než 160 milionů korun, zhruba stejně jako loni. Přes 110 milionů korun půjde do výroby a distribuce pitné vody, 51 milionů do kanalizací a čistíren. ČTK to sdělil mluvčí SmVaK Marek Síbrt.

5 min. čtení

"Čeká nás řada zajímavých projektů, jako je například komplexní modernizace Úpravny vody Odry, která v současnosti neslouží pro zásobování obyvatelstva pitnou vodou, ale nově tomu tak bude," uvedl Síbrt. Úpravna nyní dodává jen technologickou vodu do provozu firmy, v jejímž areálu stojí. Její modernizace přijde téměř na 30 milionů korun.

V Jakubčovicích nad Odrou firma dokončí rekonstrukci technologie odkyselovací stanice za 16,5 milionu korun, která začala loni na jaře. "Důvodem pro investici je snižující se účinnost odkyselovací technologie (filtrační náplně) ve třech otevřených filtrech. V důsledku toho pH pitné vody postupně klesá, což vede mimo jiné k uvolňování inkrustů v potrubí," uvedl ředitel Ostravského oblastního vodovodu Jiří Komínek.

Skončí také sanace několika vodojemů, například akumulací Salaš a Puntík. Jejich komplexní modernizace přijde téměř na 24 milionů, respektive více než 16 milionů korun. Vodojemy jsou důležité pro zásobování Nového Jičína pitnou vodou.

"V oblasti vodovodních sítí bude nejnákladnější výměna vodovodního řadu mezi Sedlnicemi a obcí Bartošovice. Vyžádá si více než 37 milionů korun, bude zahájena na jaře a dokončena v příštím roce,"
uvedl Síbrt. Firma tam vymění více než 3150 metrů potrubí ze 70. let minulého století, které má kvůli inkrustaci nedostatečnou kapacitu, což při zvýšených odběrech dělá problémy s tlakem. Díky investici se v Bartošovicích budou moci napojovat na síť nové domácnosti.

V Bílovci se bude měnit vodovodní infrastruktura za více než osm milionů korun v ulici Na Samotě a téměř za tři miliony korun v ulici Za Nemocnicí. "Více než šest milionů korun si vyžádá výměna vodovodního řadu v ulicích Štefánikova a Hanse Ledwinky v Kopřivnici. Vyměněno bude zhruba 470 metrů potrubí. Výměna vodovodního řadu za téměř 12 milionů korun proběhne také v kopřivnické části Mniší, kde město buduje s pomocí dotačních prostředků novou kanalizaci," uvedl ředitel vodovodů SmVaK Milan Koníř.

SmVaK Ostrava dodávají vodu více než 720.000 lidí zejména na Frýdecko-Místecku, Karvinsku, Novojičínsku a Opavsku, ale také části Olomouckého kraje a do pohraniční oblasti Polska. Celkově letos podnik investuje do vodárenské infrastruktury 753 milionů korun a dalších 288 milionů do oprav. Je to nejvíce v historii firmy, loni činily investice více než 980 milionů korun.

Zdroj: ČTK

Doporučujeme