SmVaK Ostrava letos investují na Karvinsku 174 milionů korun, více než loni

Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK) letos investuje do vodárenské infrastruktury na Karvinsku přibližně 174 milionů korun, tedy asi o 30 milionů více než loni. Zhruba 76 milionů vynaloží na vodovody a 98 milionů na odvádění a čištění odpadních vod. ČTK to sdělil mluvčí SmVaK Marek Síbrt.

4 min. čtení

Co se týče vodovodů, nejrozsáhlejší akce za téměř 17 milionů korun se týká karvinské části Ráj. "Budou vyměněny ocelové vodovodní řady z druhé poloviny 60. let minulého století za 1031 metrů nové sítě. Při uložení potrubí v komunikaci bude použita tvárná litina, v nezpevněném povrchu vysokohustotní polyetylen," uvedl Síbrt. Důvodem výměny je vysoká poruchovost současné sítě.

V havířovské části Životice začne komplexní sanace vodojemu. Přijde na více než 20 milionů korun a dokončena bude v následujícím roce.

Komplexní modernizace čeká čistírenské provozy v Rychvaldu a Albrechticích. "Modernizace čistírny odpadních vod v Albrechticích u Českého Těšína, která byla vybudována v roce 1983, bude zahájena letos a dokončena v následujícím roce. Stavební část provozu i technologické celky jsou následkem doby provozu značně opotřebovány a je nezbytné je komplexně rekonstruovat," uvedl Síbrt. Náklady dosáhnou téměř 14 milionů korun.

Modernizace čistírny odpadních vod v Rychvaldě přijde na deset milionů korun. Čistírna už tam nesplňuje současné nároky a je v nevyhovujícím technickém stavu. "Vnitřní konstrukce stávající nádrže budou vybourány, betonové stěny sanovány a osazeny novou technologií. Vznikne moderní mechanicko-biologická čistírna pro téměř 500 ekvivalentních obyvatel," uvedl ředitel kanalizací SmVaK Jan Tlolka.

V Bohumíně-Skřečoni jsou letos plánovány tři projekty modernizace kanalizační infrastruktury dohromady za více než 30 milionů korun. V Myslivecké ulici se bude modernizovat 570 metrů stok a související infrastruktury. "Rekonstruováno bude například 67 přípojek a přepojení sedmi přípojek uličních vpustí," uvedl Síbrt.

Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava jsou největší vodárenskou firmou v Moravskoslezském kraji a patří i mezi největší v zemi. Vodu dodávají více než 720.000 lidí zejména na Frýdecko-Místecku, Karvinsku, Novojičínsku a Opavsku, ale také části Olomouckého kraje a do pohraniční oblasti Polska.

Celkově letos SmVak investují do vodárenské infrastruktury 753 milionů korun a dalších 288 milionů do oprav. Je to nejvíce v historii firmy, loni činily investice více než 980 milionů korun.

Zdroj: ČTK

Doporučujeme