SmVaK Ostrava letos investují na Frýdecko-Místecku 170 milionů korun

Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK) letos investuje do vodárenské infrastruktury na Frýdecko-Místecku 170 milionů korun. Chystá se například zahájit modernizaci úpravny vody ve Vyšních Lhotách, kde náklady během čtyř let přesáhnou 116 milionů korun. ČTK to sdělil mluvčí SmVaK Marek Síbrt.

5 min. čtení

V loňském roce podnik na Frýdecko-Místecku investoval 225 milionů korun. Celkově letos SmVak investují do vodárenské infrastruktury 753 milionů korun a dalších 288 milionů do oprav. Je to nejvíce v historii firmy, loni činily investice více než 980 milionů korun.

"Společnost bude řešit nedostatečnou vydatnost u některých lokálních zdrojů, kde v případě dlouhých suchých period přestává kapacita postačovat," uvedl Síbrt. Firma tak za 12 milionů korun propojí vodovodní potrubí mezi Metylovicemi a Lhotkou. Po výstavbě 1700 metrů dlouhého řadu, který bude navazovat na koncový úsek vodovodu v Metylovicích, bude možné zásobovat dolní část Lhotky

"Nutnost propojení těchto vodovodů je dána nedostatečnou vydatností lokálního zdroje povrchové vody na úpatí masivu Ondřejníku, který zásobuje Lhotku. Prameny dokáží vykrýt spotřebu vody v obci při normálních srážkových obdobích. V době déle trvajícího sucha bylo v uplynulých letech opakovaně nezbytné navážet vodu do vodojemu nad obcí cisternami," uvedl ředitel vodovodů SmVaK Milan Koníř.

Důležitá bude modernizace biologické části a kalového hospodářství čistírny odpadních vod v Kozlovicích za 18 milionů korun. "Biologický stupeň čistírenského provozu s kapacitou 2500 ekvivalentních obyvatel sestávající se pouze z jedné aktivační nádrže má nedostatečnou kapacitu, stejně jako podzemní kalojem," uvedl Síbrt.

K dalším investicím patří výměna vodovodu v Raškovicích, výměna infrastruktury pro dodávky pitné vody v Křivé ulici ve Vratimově nebo v Jamnické ulici ve Starém Městě, každá z akcí bude stát 5,5 milionu korun. Na pět milionů přijde výměna vodovodu v Bezručově ulici v Třinci nebo na sídlišti Slezská ve Frýdku-Místku.

Zhruba 11 milionů korun bude stát komplexní sanace vodojemu nad Baškou. V Paskově začne rekonstrukce kanalizační stoky ve Vodárenské ulici za více než 33 milionů korun. V čistírně odpadních vod pro Frýdek-Místek se bude rekonstruovat čerpací stanice dešťové zdrže za deset milionů korun a automatická tlaková stanice provozní vody za téměř sedm milionů korun.

Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava jsou největší vodárenskou firmou v Moravskoslezském kraji a patří i mezi největší v zemi. Vodu dodávají více než 720.000 lidí zejména na Frýdecko-Místecku, Karvinsku, Novojičínsku a Opavsku, ale také části Olomouckého kraje a do pohraniční oblasti Polska.

Zdroj: ČTK

Doporučujeme