Slovenská vláda chce zákaz vývozu vody – podle opozice populismus

Slovenská vláda chce v ústavě zakázat vývoz pitné vody do zahraničí. Tento krok má podle představitelů jednobarevného kabinetu sociálních demokratů (Směr-SD) premiéra Roberta Fica chránit slovenskou vodu coby strategickou surovinu. Opozice nařkla kabinet z populismu.

4 min. čtení

Debatu ohledně zákazu vývozu pitné, geotermální a minerální vody prostřednictvím potrubí nebo cisteren odstartovala novela zákona, který má upravit podmínky obchodování s touto komoditou.

Podle opozice si vláda zákonem, který ve středu 9.7.2014 v prvním čtení schválil parlament, chtěla připravit podmínky pro umožnění vývozu pitné vody do zahraničí. Premiér Fico i ministr životního prostředí Peter Žiga to popřeli a v reakci na kritiku oznámili návrh na změnu ústavy.

"Poprvé povyšujeme vodu na strategickou surovinu. Přijdeme s novelou ústavy a zakážeme vývoz vody do zahraničí," prohlásil ve sněmovně Žiga. Dodal, že v současnosti není tato oblast podnikání regulována. V minulosti se prý objevily pokusy o vývoz pitné vody ze Slovenska do Polska nebo do Maďarska.

Slovensko má značné zásoby podzemní vody, z nichž využívá jen zlomek. Rozsáhlá zásobárna pitné vody je v povodí Dunaje na Žitném ostrově na jihu země, který je podle dostupných informací největším říčným ostrovem v Evropě.

Na prosazení zákazu vývozu pitné, geotermální a minerální vody v ústavě s výjimkou humanitárních katastrof bude Směr-SD potřebovat hlasy opozice nebo nezařazených zákonodárců. Sociální demokraté mají s 83 poslanci ve 150členné sněmovně sice pohodlnou většinu, k prosazení ústavního zákona je ale potřeba souhlas alespoň 90 poslanců. Opatření by se také nevztahovalo na výrobce minerálek.

Někteří poslanci opozice iniciativu vlády odmítli. "Vypadá to velmi populisticky. Nemyslím si, že ústava je trhací kalendář," poznamenal poslanec strany Most-Híd Gabriel Csicsai. Zástupci opozice také tvrdili, že pro ochranu pitné vody před vývozem do zahraničí by stačilo upravit text projednávaného návrhu zákona.

Slovenský parlament měnil ústavu jen před měsícem, kdy poslanci schválili například zavedení takzvaných bezpečnostních prověrek soudců. Do textu ústavy také zahrnuli ustanovení, že manželství tvoří svazek muže a ženy.

 

Zdroj: Wikipedia, Wizzard, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme