Slaný za 100 milionů korun modernizuje čistírnu vod, dotace pokryje 60 pct

Slaný na Kladensku za zhruba 100 milionů korun modernizuje čistírnu odpadních vod, město získalo dotaci, která pokryje přibližně 60 procent nákladů. Zbytek nákladů na modernizaci čistírny v Části Blahotice doplatí z rozpočtu. Práce už začaly. ČTK o tom dnes informovala mluvčí slánské radnice Jana Tůmová.

2 min. čtení

Firma vybraná v tendru si už čistírnu pro modernizaci převzala v září, opravy a práce na rozšíření kapacity začaly 1. října. Díky navýšení kapacity by v budoucnu měly být na čističku napojeny všechny místní části, které dosud připojeny nejsou. A v případě výstavby se na zařízení mohou napojit domácnosti nových obyvatel Slaného, uvedla mluvčí.

Většina prací by měla být hotova příští rok, následovat bude zhruba roční zkušební provoz. Čistírna patří městu, nyní ji provozují Středočeské vodárny. Dle dotačních podmínek převezme město provozování čistírny v roce 2020. Provozovat bude i další vodohospodářskou infrastrukturu.

Po modernizaci bude čistírna schopná zpracovat odpadní vodu od 16.000 lidí. Slaný má 15.000 obyvatel, ale připojeno je 11.000 lidí, čistírna tak bude mít velkou provozní rezervu. Samotný provoz čistírny bude po modernizaci ekonomičtější a šetrnější k životnímu prostředí.

Foto: Wikipedia, CeSt, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme