Skončila náročná oprava jezu Lhotka na řece Odře v Ostravě

Společnost Gascontrol dokončila náročnou opravu jezu Lhotka na řece Odře v Ostravě, který slouží mimo jiné k ochraně města před povodněmi. Hlavní částí projektu byla výměna dvou jezových klapek ze 60. let minulého století. Oprava trvala osm měsíců a stála 12 milionů korun. ČTK to sdělila mluvčí Gascontrolu Jana Dronská.

4 min. čtení

O vodní toky se v Moravskoslezském kraji stará státní podnik Povodí Odry. "Zhotoviteli se podařilo bez problémů sladit jak stavební, tak i technologickou část stavby, která vyžadovala velkou přesnost. Vysoké nároky byly kladeny na použitý materiál klapek, které musí odolat i extrémním klimatickým vlivům," uvedl vedoucí provozního odboru Povodí Odry Tomáš Skokan. Opravený jez ve Lhotce už je podle něj plně funkční.

Původní jezové klapky, které slouží k regulaci výšky hladiny a průtoku, nahradila firma novými modernějšími. Každá z mohutných ocelových konstrukcí váží 13 tun, je dlouhá 20,3 metru a vysoká zhruba 2,5 metru. "Montáž byla technicky velmi náročná. Každá jezová klapka je usazena na sedmi ložiscích, které jsou kotveny do železobetonového tělesa jezu pomocí 60 závitových tyčí s přesností na jeden milimetr," uvedla Dronská.

Vedoucí projektu z Gascontrolu Jan Michálek uvedl, že se oprava musela dělat bez přerušení toku řeky. "V provozu muselo být aspoň jedno jezové pole, a to plně funkční. Museli jsme se vypořádat s problémy, jež přinášelo nepříznivé počasí, kdy došlo dvakrát k rozplavení vytvořené jímky v podjezí a bylo nutné jí vybudovat znovu," uvedl Michálek.

Na Odře je deset jezů, dva mají pohyblivou hradicí konstrukci, ostatní fungují jako pevné. Pohyblivý jez ve Lhotce patří k nejvýznamnějším jezům, které jsou součástí odběrných uzlů ostravského průmyslu.

Skupina Gascontrol je českým výrobcem a dodavatelem technologií pro energetiku, strojírenství a stavebnictví. Zabývá se také vývojem plynárenských a energetických zařízení a technologií na zpracování odpadů.

"Kromě plynárenství se zaměřujeme na speciální technologie a jejich uplatnění v náročných podmínkách. Oprava jezu byla pro nás velkou výzvou a cennou zkušeností," uvedl výkonný ředitel Gascontrolu Radim Vaško. Firma byla mimo jiné dodavatelem projektové dokumentace, ocelových konstrukcí klapkového jezu i montáže technologie. Na zakázce pracovala spolu se společností PORR.

Do skupiny Gascontrol patří dvě desítky firem. Vlastníkem mateřské společnosti Gascontrol je její zakladatel Mieczyslaw Molenda.
 


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme