Škody za 750 milionů bude Povodí Vltavy odstraňovat ještě 2 roky

Ještě minimálně dva roky bude Povodí Vltavy odstraňovat škody, které na vodohospodářském majetku způsobily červnové záplavy. Jak včera novinářům řekl generální ředitel Povodí Vltavy Petr Kubala, státní podnik vyčíslil přibližně 740 škod za zhruba tři čtvrtě miliardy korun. Do konce roku chce Povodí Vltavy investovat ještě zhruba 80 milionů korun, například bude opravovat opevnění nádrží a břehů.

2 min. čtení

"Pokud přesáhnou povodňové škody víc než 50 milionů korun, tak se otevírá program na odstraňování povodňových škod. Jeho správcem je ministerstvo zemědělství," řekl Kubala po konferenci Vodní toky a plochy v ČR.

Právě z tohoto programu získalo na letošní rok povodí osmdesátimilionovou dotaci. Všechny rekonstrukce by chtěl Kubala dokončit maximálně do poloviny roku 2015. Záleží ale na tom, jak rychle stát na opravy uvolní peníze. Další čerpání ze státního rozpočtu je rozloženo až do roku 2016.

Do dneška rozpracovalo povodí podle Kubaly opravy za zhruba 120 milionů korun a dokončilo za 50 milionů. Hradilo je z vlastních rezerv, které si vytvořilo v minulých letech. Ty nejzávažnější se začaly opravovat hned po povodních. Největší škody zaznamenalo na dolním toku Vltavy.

"Plavební kanál Vraňany-Hořín byl minulý týden napuštěn tak, aby v průběhu měsíce mohla být obnovena plavba. Od října bude zase měsíc odstávka a budou se tam dodělávat další věci," dodal Kubala. Nyní se podle Kubaly dokončuje rozsáhlá rekonstrukce plavebního kanálu Troja – Podbaba, práce budou stát téměř 13 milionů. Vodohospodáři musejí odstraňovat nánosy i z dalších plavebních komor a jezových zdrží.

 

Zdroj: Wikipedia, Thorsten Bachner, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme