Skanzen Veselý Kopec spustí stavby na vodní pohon, mlýn či pilu

Skanzen Veselý Kopec na Chrudimsku spustí o víkendu technické stavby na vodní pohon. V provozu bude mlýn se stoupou na kroupy, vodní olejna, pila jednuška a poprvé také i záhřivka k bělení plátna, uvedla v tiskové zprávě ředitelka Muzea v přírodě Vysočina Magda Křivanová.

3 min. čtení

„Sekernický mistr František Mikyška ukáže, jak se vyrábí dřevěné vodní kolo. Připravili jsme rovněž komentovanou prohlídku věnovanou pěstování a zpracování lnu včetně návštěvy právě otevřené nové expozice Len na Veselém Kopci. Celým programem budou návštěvníky provázet zkušení řemeslníci i odborní pracovníci,“ řekla Křivanová. V některých objektech skanzenu se také budou připravovat tradiční moučné pokrmy jako například křesné placky, koláče či buchty.

Pila jednuška pochází z Dolní Sloupnice u Litomyšle a stála v blízkosti mlýna. Pohánělo ji jedno vodní kolo a později turbína. Dřevo řezala do roku 1950. Říkalo se jí také horizontálka díky jednomu řeznému listu, který byl umístěný vodorovně.

Vodní olejna předvede návštěvníkům drcení lněného semene a následně pracovníci ukážou lidem ruční lisování oleje. Stavba stála od konce 18. století v Damašku u Pusté Rybné jako součást zemědělské usedlosti. Posledním olejníkem byl Daniel Lopour, olej z lněného semene tam lisoval do roku 1936.

Poprvé lidé o víkendu nahlédnou do kotliny neboli záhřivky. Roubená nespárovaná stavba s otvorem v hřebenu střechy a krytá druhou stříškou sloužila k bělení prádla. Bělilo se louhováním, louh naši předci získávali z dřevěného popela. Kola spustí také obilní mlýn a k vidění bude výroba ječných krup v mechanické stoupě.

Skanzen ukazuje život venkovských lidí z přelomu 19. a 20. století. Stavby etnografové na místo přenesli z jiných oblastí. Původní je pouze usedlost U Pilných, která je postavená v 17. století. Skanzen je otevřený veřejnosti od roku 1972, v Pardubickém kraji je jedním z nejvíce navštěvovaných turistických míst.

Autor: ČTK

Doporučujeme