Seznamte se s využití recyklace odpadních vod v průmyslu

Díky recyklaci odpadních vod se v jihoafrickém Durbanu podařilo Veolii zajistit alternativní zdroj vody pro průmysl a zlepšit tak přístup k vodě obyvatelům města.

4 min. čtení

V Jižní Africe je voda velmi vzácná. Obzvláště to platí ve městě Durban, které se nachází na pobřeží Indického oceánu. Durban je centrum městské aglomerace eThekwini, v níž žije téměř 3,5 milionu lidí. Jedná se o druhou nejlidnatější městskou oblast země a druhé největší průmyslové centrum po Johannesburgu. Situace s nedostatkem vody je zde velmi vážná. Průmysl spotřebuje takové množství vody, že jí již nezbývá dostatek pro obyvatele města.

Recyklace odpadních vod je zvláště zajímavé řešení problému nedostatku vody. Umožňuje optimalizovat využívání vodních zdrojů a zároveň se zaslouží o ochranu oceánů a řek snížením objemu vypouštěného odpadu.

Městská aglomerace eThekwini uzavřela partnerství s Veolia Water Technologies Jižní Afrika, které nabídlo výstavbu a provoz recyklačních stanic odpadních vod na 20 let dopředu. Toto zařízení je v provozu již od roku 2001. Závod v Durbanu recykluje až 98% domácích a průmyslových odpadních vod z celkové produkce města. Každý den je na stanici pro opětovné použití zpracováno kolem 47 500 000 litrů odpadních vod. Závod je schopný dodávat průmyslovým podnikům recyklovanou vodu, která je o 60% levnější než tradiční zdroje zásobování a při tom je dostatečně kvalitní pro průmyslové využití.

Díky těmto inovacím je obyvatelům Durbanu každý den k dispozici na 40 000 m3 pitné vody navíc, což je ekvivalent 15 olympijských plaveckých bazénů. Zároveň tento recyklační závod významně snižuje objem odpadu vypouštěného do Indického oceánu.

Mimo ekonomické a environmentální výhody má Durbanská smlouva s Veolií na recyklaci vod i silný sociální kontext.
Procento zisku z provozu recyklačního závodu v Durbanu jde na fond pro zlepšení přístupu k vodě pro znevýhodněné osoby.

Zdroj: Living Circular


Zdroj: Květa
Felklová

Zdroj: Květa Felklová

Doporučujeme