Severomoravským vodovodům stoupl zisk o 12,4 procenta na 454,7 milionu korun

Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK) loni vytvořila čistý zisk 454,7 milionu korun. Byl tak o 50,1 milionu (12,4 procenta) vyšší než v roce 2020. Výnosy související s vodným a stočným firmě meziročně vzrostly o 152,5 milionu korun (5,9 procenta) na 2,72 miliardy korun. Vyplývá to z výroční zprávy, kterou společnost zveřejnila na svých internetových stránkách.

4 min. čtení

Firma uvedla, že druhý rok po sobě činnost podniku výrazně poznamenala koronavirová pandemie a s ní spojená omezení. "Celkové výsledky hospodaření, kterých společnost za rok 2021 dosáhla, lze charakterizovat navzdory celospolečenské situaci vyvolané pandemií nového typu koronaviru jako příznivé," uvedlo představenstvo.

Podle generálního ředitele Anatola Pšeničky se podnik posunul k vyšší míře elektronizace a využívání nových nástrojů informačních technologií, jejichž implementace by možná v klidném období trvala výrazně déle. "Mohu konstatovat, že během celého roku dokázala naše společnost zajistit spolehlivé dodávky kvalitní pitné vody do všech lokalit, v nichž působí, stejně jako odvádění a čištění vod odpadních," uvedl ředitel.

Podnik v roce 2021 vyrobil zhruba 57,6 milionu metrů krychlových pitné vody, což bylo meziročně o 162.000 metrů krychlových více. Objem vody, kterou firma dodala do systémů dalších vodohospodářských společností, mírně vzrostl o 250.000 metrů krychlových (1,4 procenta) na 18,71 milionu metrů krychlových. Průměrná denní spotřeba pitné vody na jednoho obyvatele v roce 2021 stoupla o dva litry na 91 litrů.

"Přes všechny komplikace jsme dokázali splnit nebo překročit plány jak v oblasti investic, kam směřovalo historicky rekordních 744 milionů korun, což představuje meziroční nárůst o 51 milionů, tak u oprav, kam jsme alokovali více než 270,5 milionu korun – o 11 procent víc, než jsme původně plánovali. Poprvé za existenci naší společnosti směřovala do modernizace, rozvoje a oprav jejího majetku více než jedna miliarda korun," uvedl Pšenička. Letos má podnik v plánu vynaložit na investice 753 milionů Kč.

SmVaK jsou největší vodárenskou firmou v Moravskoslezském kraji a patří i mezi největší v zemi. Vodu dodávají více než 700.000 lidí zejména na Frýdecko-Místecku, Karvinsku, Novojičínsku a Opavsku, ale také části Olomouckého kraje a do pohraniční oblasti Polska. Vlastníkem firmy je španělská společnost Aqualia Czech sídlící v Madridu. SmVaK mají přibližně 860 zaměstnanců.

Zdroj: ČTK

Doporučujeme