Severomoravským vodovodům loni klesl zisk o 9,3 procenta

Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK) dosáhla v loňském roce čistého zisku 362,5 milionu korun. Zisk byl o 37,2 milionu, tedy 9,3 procenta, nižší než v roce 2015. Tržby z vodného a stočného ale podniku stouply o 31,4 milionu (1,4 procenta) na 2,34 miliardy korun.

6 min. čtení

Společnost SmVaK to uvedla ve výroční zprávě. SmVaK jsou největší vodárenskou firmou v Moravskoslezském kraji a patří i mezi největší v zemi.

Generální ředitel společnosti Anatol Pšenička uvedl, že hlavní cíle se podařilo splnit podle plánů. "V ekonomické oblasti jsme dokázali i přes mírný pokles dodávek pitné vody domácnostem a podnikům a přes snížení objemu prodejů u vody předané dalším organizacím navýšit naše výnosy o zhruba 43 milionů na 2,415 miliardy korun a dosáhnout zisku před zdaněním 448,4 milionu korun," uvedl ředitel.

V roce 2015 činil zisk SmVaK před zdaněním 495,8 milionu korun, tedy o 47,4 milionu korun více než loni. Společnost loni vyrobila 62 milionů metrů krychlových pitné vody. Oproti roku 2015 to představuje pokles o 2,4 milionu metrů krychlových (3,7 procenta). Objem vody, kterou SmVaK dodaly do systémů dalších vodohospodářských společností, byl meziročně nižší o 1,2 milionu metrů krychlových (5,1 procenta), bylo jí 21,3 milionu metrů krychlových.

Celková spotřeba vody na člověka a den klesla v roce 2016 oproti roku 2015 ze 129 na 128 litrů. Domácnosti spotřebovaly denně 88 litrů na osobu, což bylo stejně jako v předchozím roce.

"I přes celkový pokles v sektoru stavebnictví v naší zemi v roce 2016 se nám například podařilo o devět milionů korun zvýšit výkony ve stavomontážní činnosti, jak jsme si předsevzali. Na neregulovanou oblast byznysu se chceme intenzivně zaměřit i v dalším období, protože podle našich analýz představuje cestu, jak nadále navyšovat naše příjmy,"
uvedl Pšenička.

Do obnovy a rozvoje infrastruktury firma loni investovala 555 milionů korun a další desítky milionů směřovaly do oprav. "Ve významných investicích, které od roku 2008 neklesly pod úroveň půl miliardy ročně, budeme pokračovat i v následujících letech. V roce 2017 jsou plánovány ve výši 526 milionů korun," uvedl generální ředitel.

Připomněl, že loňský rok prověřil schopnosti společnosti zajistit spolehlivé dodávky pitné vody i v době, kdy se region potýkal s dopady extrémně srážkově chudého a teplého roku 2015. "Technickými opatřeními jsme řídili distribuci pitné vody tak, aby naši odběratelé nepoznali, že například nejvýznamnější zdroj v Beskydech, údolní nádrž Šance, trápí nízký objem zásob. Lidé, kteří obvykle pijí vodu původně z tohoto díla, byli zásobováni z další beskydské nádrže Morávka nebo dokonce ze západní části regionu," uvedl Pšenička.

SmVaK dodávají vodu téměř 730.000 lidí zejména na Frýdecko-Místecku, Karvinsku, Novojičínsku a Opavsku, ale také například do pohraniční oblasti Polska. Většinovým vlastníkem firmy je španělská společnost Aqualia Czech sídlící v Madridu, která drží téměř 99 procent akcií. Firma má přes 860 zaměstnanců.


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme