Severomoravské vodovody a kanalizace dají do modernizací a oprav přes miliardu

Severomoravské vodovody a kanalizace (SmVaK) Ostrava investují v příštím roce do modernizace a oprav vodárenské infrastruktury přes miliardu korun, nejvíce za dobu existence společnosti. 

3 min. čtení

Do kanalizací a čistíren odpadních vod bude směřovat 334 milionů korun, do vodovodních sítí přes 256 milionů korun a do výrobního a distribučního systému pro dodávky pitné vody 143 milionů korun, dalších 288 milionů korun je pak vyčleněno na opravy. ČTK to řekl mluvčí společnosti Marek Síbrt.

"Za posledních deset let jsme investovali 5,73 miliardy korun a další nemalé prostředky směřovaly do oprav. V dlouhodobějším výhledu počítáme s kontinuálním nárůstem investic. Když se podíváme na vývoj v čase, v roce 2021 investujeme o téměř čtvrt miliardy korun, tedy o 46 procent více, než tomu bylo před deseti lety," uvedl generální ředitel SmVaK Ostrava Anatol Pšenička.

Společnost má v plánu například rekonstrukci přivaděče Záhumenice – Bělá za téměř 85 milionů korun. Stavba se protáhne do roku 2023, v příštím roce tam bude proinvestováno více než 27 milionů korun. K dalším významným investicím pak bude patřit modernizace úpravny vody v Odrách na Novojičínsku nebo dokončení rekonstrukce odkyselovací stanice v Jakubčovicích nad Odrou na Novojičínsku, která začala letos.

"Významně investovat budeme také do vodovodních sítí ve větších sídlech – centrech jednotlivých mikroregionů, ale i menších obcích v kraji," uvedl technický ředitel SmVaK Ostrava Martin Veselý. Vodovodní řady se budou modernizovat a měnit například v Českém Těšíně, Havířově, Karviné, Orlové, Bílovci, Kopřivnici, Opavě a dalších městech kraje. Počítá se také se sanací řady vodojemů. V mnoha městech společnost připravuje také investice do kanalizace.

Od roku 2000 investovaly SmVaK Ostrava do výroby a distribuce pitné vody šest miliard korun, dalších pět miliard korun směřovalo do odvádění a čištění odpadních vod.

Zdroj: ČTK

Doporučujeme