Severočeská vodárenská společnost zrekonstruovala další čistírnu, tentokrát v ralských Hradčanech

Rekonstrukce čistírny v Ralsku navazuje na integrovaný projekt Čistá Ploučnice za více než 600 milionů korun. Jeho součástí byla rekonstrukce čistíren v České Lípě, Novém Boru, Jablonném v Podještědí, v Zákupech a Doksech a dostavba kanalizačních sítí v Kamenickém Šenově a Mimoni.

2 min. čtení

"Investice za 94 milionů korun zajistí čištění odpadních vod pro část Ralska i pro Mimoň, kde žije zhruba 6700 obyvatel, a umožní v budoucnu napojit obyvatele Brniště, Petrovic či Hvězdova," řekl mluvčí vodárenské společnosti Jiří Hladík.

Čistírna v Ralsku byla dokončena v roce 1989 s kapacitou pro 8000 obyvatel. Kapacita ani kvalita čištění ale současným požadavkům nestačila, a tak se vodárenská společnost rozhodla pro modernizaci.

"Technologie čistírny byla zastaralá, kapacitně by nestačila pro čištění splaškových vod, jež budou přiváděny z Mimoně a výhledově i z dalších obcí," uvedl generální ředitel společnosti Bronislav Špičák. Stavba navázala na rekonstrukci a dostavbu kanalizace, kterou v Mimoni dokončili před třemi lety. Pro napojení města na čistírnu bylo třeba postavit 1360 metrů dlouhý přivaděč.

Pro dodavatele nebyla rekonstrukce jednoduchá. Čistírna je v bývalém vojenském prostoru, léta obývaném Sovětskou armádou. Zahájení rekonstrukce proto předcházel pyrotechnický průzkum. Modernizace zvýšila kapacitu čistírny na 9000 obyvatel. Moderní technologie odbourává z odpadních vod i fosfor. Zlepšení kvality čištění i napojení dalších obyvatel, by se mělo projevit i na zlepšení vody v Ploučnici.

Foto: Wikipedia, Petr Vilgus, licence


Zdroj: (jab)

Zdroj: (jab)

Doporučujeme