Severočeská vodárenská posiluje zásobování vodou na Jablonecku

Severočeská vodárenská společnost (SVS) investuje do posílení zásobování vodou na Jablonecku. V Koberovech zajistí víc vody pro vodojem v osadě Besedice a v nedalekém Železném Brodě začaly práce na rekonstrukci vodojemu v části Bzí. Obě akce by měly skončit ještě letos. ČTK o tom včera informoval mluvčí společnosti Jiří Hladík. 

4 min. čtení

Celkem podle něj letos firma na Jablonecku provede dvě desítky akcí za více než 80 milionů korun.

Besedice, kde žije zhruba stovka stálých obyvatel, se v posledních letech potýkají s nedostatkem vody. Tamní vodojem je často nutné zavážet cisternami. "Vodojem Besedice je přes čerpací stanici zásobený ze stávajícího vodního zdroje, který je silně závislý na dešťových srážkách. V posledních letech zcela ztrácí na kapacitě," popsal problém mluvčí SVS. Vybudování dalšího vrtu by podle něj bylo neefektivní, proto padlo rozhodnutí vybudovat nový vodovod s čerpací stanicí, který zlepší zásobování vodojemu.

V Bzí začaly práce na rekonstrukci vodojemu, který slouží k zásobování vodou od roku 1932. "Jedná se o nadzemní vodojem se zapuštěnou akumulací pod terénem. Rekonstrukce je navržena z důvodu stáří vodojemu a četných poruch na potrubí a armaturách. Dojde tak k výměně potrubí v armaturní, manipulační a akumulační komoře, tvarovky a armatury budou z tvárné litiny a potrubí z polyetylenu," popsal rozsah prací Hladík. Vodojem bude kvůli rekonstrukci až do konce roku mimo provoz. "Náhradní zásobování pitnou vodou bude řešeno pomocí provedeného bypassu a mobilní cisterny," dodal.

Do oprav a modernizace vodárenské infrastruktury v Libereckém kraji investuje letos SVS 258 milionů korun. V posledních letech hodně dává právě do zlepšení zásobování pitnou vodou. Mimo jiné připravuje projekty, které mají zajistit pitnou vodu pro oblast Hrádku nad Nisou a Chrastavy na Liberecku ohroženou připravovaným rozšířením polského hnědouhelného dolu Turów. Projekty počítají s posílením vodovodních řadů, které místa pitnou vodou zásobují, a také se zvýšením kapacity tamních vodojemů. Náklady firma vyčíslila zhruba na 400 milionů korun.

Foto: Wikipedia, Lubor Ferenc, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme