Senát dá asi přednost vodě před těžbou štěrkopísku na Hodonínsku

Senát by měl podle svého petičního výboru doporučit, aby byla Českým báňským úřadem přezkoumána rizika těžby štěrkopísku u Moravského Písku na Hodonínsku kvůli možnému ohrožení tamního zdroje podzemní vody. Výbor to horní komoře navrhl v návaznosti na petici, kterou podepsalo na 11.000 lidí. Senát se bude záležitostí zabývat příští týden.

4 min. čtení

Ministerstvo životního prostředí letos v květnu potvrdilo souhlasné stanovisko, které umožňuje těžbu štěrkopísku. Český báňský úřad má na základě tohoto stanoviska stanovit dobývací prostor, řekl ČTK mluvčí úřadu Bohuslav Machek. Rozhodnutí úřadu o samotné žádosti o těžbě ale podle něj nelze předjímat.

Senátní výbor poukázal na to, že odborné studie nevyloučily možnost negativního vlivu záměru těžby, a to i v případě dodržení stanovených podmínek v posudku EIA. Státní orgány by proto měly ověřit při následném posuzování záměru těžby "relevantnost veškerých dosud zpracovaných podkladů z pohledu ochrany podzemních vod". Měly by také podle výboru zohlednit vyhodnocení hydrologických a hydrogeologických podmínek v důsledku klimatických změn.

Těžba by podle odpůrců mohla ohrozit zdroj pitné vody s názvem Bzenec-komplex na pomezí Jihomoravského a Zlínského kraje, který je pátým největším v zemi a zásobuje 140.000 obyvatel Hodonínska, Břeclavska i části Kroměřížska. Okolní obce tvrdí, že těžba může vodu nenávratně znehodnotit, riziko potvrdili jihomoravští hygienici. V případě souhlasu s těžbou se chtějí obce bránit soudně. Petici podepsal i expremiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Podle společnosti Český štěrkopísek, která chce v lokalitě u Uherského Ostrohu těžit, žádné nebezpečí nehrozí. "V České republice existuje minimálně 15 srovnatelných štěrkoven, kde se štěrk těží v obdobných podmínkách, to znamená v blízkosti vodního zdroje, a k žádným negativním vlivům nedochází," řekl již dříve České televizi právní zástupce firmy Pavel Josefus.

Proti těžbě se staví také Jihomoravský kraj. Těžbě dali v minulosti kladné stanovisko hygienici ze Zlínského kraje, jihomoravští hygienici naopak upozornili na to, že zdroj pitné vody může být v ohrožení a může nenávratně zaniknout.

Foto: Wikipedia, palickap, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme