Obávají se, že nová formulace v zákoně by přinesla zdanění více rybníků a rybníkáři by museli na dani zaplatit celkem asi o deset milionů korun navíc.
Ministr financí Andrej Babiš (ANO) s tímto pozměňovacím návrhem nesouhlasil. Zákon dosud stanoví, že předmětem daně nejsou rybníky s výjimkou rybníků určených k intenzivnímu a průmyslovému chovu ryb. Nová formulace v projednávané novele uvádí, že výjimka se nevztahuje na rybníky užívané pro chov ryb za účelem podnikání na základě povolení k nakládání s povrchovými vodami. A právě tato nová formulace by podle některých senátorů mohla znamenat zdanění rybníků s chovem ryb u všech rybářů, kteří na to mají povolení.
Senátní hospodářský výbor proto doporučil vložit do novely uvedený pozměňovací návrh. Zatím není jasné, kdy se Sněmovna bude novelou a senátním pozměňovacím návrhem zabývat.
Novela také obsahuje ustanovení, podle něhož poplatník nemusí platit pokutu, pokud má podat řádné nebo dodatečné daňové přiznání k nižší dani, než je jeho poslední daň, a podá ho po lhůtě, aniž ho k tomu úřad vyzval. Senátoři navrhují, aby toto ustanovení platilo již ode dne vyhlášení zákona a nikoli jako celý zákon až od roku 2016. S tímto návrhem Babiš souhlasil.
Novela především zpřesňuje znění zákona v souvislosti s novým občanským zákoníkem. Upřesňuje například vymezení předmětu daně z pozemků a předmětu daně ze staveb a jednotek. V souvislosti s tím zavádí nový pojem zdanitelná jednotka. Tou se bude pro účely zákona rozumět dokončená nebo užívaná bytová jednotka.
Novela zákona omezuje osvobození od daně u pozemků ve vlastnictví státu, krajů nebo obcí. Dani nebudou podléhat pouze ty pozemky, u nichž nebylo zřízeno právo stavby. Nově se vymezuje, co je to stavební pozemek. Stavebním pozemkem bude pozemek, na němž není zdanitelná stavba, ale který je určen k zastavění.
Nová úprava měla původně platit od příštího roku. Poslanci ale při závěrečném schvalování odsunuli její účinnost o rok na 1. leden 2016.
Foto: Wikipedia, Packa, licence
Zdroj: ČTK
Zdroj: ČTK