Seitlová: Novela zákona o vodovodech je pro lidi nevýhodná

Připravovaná novela zákona o vodovodech a kanalizacích je nevýhodná pro vlastníky vodovodních a kanalizačních přípojek. Ve své zprávě to uvedla končící zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová. Lidé by podle ní totiž nově měli hradit náklady za opravu a údržbu přípojek i pod veřejným prostranstvím, tedy pod chodníky a silnicemi.

3 min. čtení

Dosud je platil provozovatel veřejné sítě. Náklady podle Seitlové mohou dosáhnout až desítky tisíc korun.

Vlastník přípojky se podle zástupkyně veřejného ochránce práv dostane do nevýhodného postavení. "Nejen proto, že podle navrženého znění nemůže ovlivnit efektivnost a hospodárnost nákladů vynaložených provozovatelem vodovodu na provedené práce, ale neměl ani možnost ovlivnit současný stav a situaci díla, za které by měl nyní nést odpovědnost," uvedla Seitlová.

Novela zákona prošla prvním čtením ve Sněmovně a nyní ji mají projednávat výbory. Návrh také například umožňuje vyžadovat zkoušky vodotěsnosti přípojek, protože podle dostupných údajů činí ztráty ve vodovodních potrubích zhruba 18,5 procenta. "Tyto zkoušky by rovněž hradil vlastník přípojky," podotkla Seitlová. Novela by podle ní měla být předmětem širší veřejné diskuse.

Případ s vodovodními přípojkami může být jedním z posledních, ke kterým se Seitlová ve své funkci vyjádří. Poslanci na její místo zvolili svého kolegu Stanislava Křečka z ČSSD. Seitlová bude zástupkyní do chvíle, než Křeček složí slib. Podle Ivy Hrazdílkové z Kanceláře veřejného ochránce práv by to mělo být do deseti dnů.


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme