Šéf vodáren Jičín odvolán, firma řeší obří penále za akci Cidlina

Představenstvo Vodohospodářské a obchodní společnosti (VOS) Jičín v úterý odvolalo ředitele firmy Václava Matulu. ČTK to dnes řekl předseda představenstva a starosta Lázní Bělohrad Pavel Šubr (STAN). Matula podle něj dlouhodobě neplnil úkoly uložené představenstvem.

4 min. čtení

Vodárny, které vodou na Jičínsku zásobují 60.000 lidí, na pozici ředitele vypíšou výběrové řízení. Vodárny patří obcím a nyní řeší problém uplatnění třímiliardového penále za investici Čistá Cidlina.

Matula by měl v podniku po předání agendy skončit do konce září. Do jmenování nového ředitele bude podnik řídit náměstek Luboš Haken. Šubr odmítl, že by Matulovo odvolání mělo nějakou souvislost s politickou krizí v Jičíně, kde se v lednu rozpadla koalice a město od června nemá starostu. Poslední jičínský starosta Martin Puš (ODS) také v červnu skončil v čele představenstva vodáren.

Matula dnes v podniku nebyl k zastižení. "Nebylo mi zatím sděleno nic kromě skutečnosti, že jsem byl z funkce odvolán. Očekávám, že podrobnější informace obdržím na schůzce s předsedou představenstva," uvedl Matula pro server jicinskozpravy.cz. Podle Šubra Matula například s obcemi neřešil výši nájmu za majetek, který mají vodárny pronajatý. Loni vodárny vykázaly při tržbách 178 milionů korun ztrátu 14 milionů Kč.

Matula firmu vedl i v době výstavby investice Čistá Cidlina za 650 milionů korun. Osm jičínských zastupitelů pojalo podezření o transparentnosti tendru na dodavatele a letos na jaře podalo trestní oznámení na prošetření celé investice. Podle kritiků tendru nebyla vybrána nejlevnější nabídka a stavba tak byla údajně dražší o 100 milionů korun.

Nejasnosti také vznikly o tom, zda stavební firma Geosan Group splnila termín dokončení stavby. Podle kritiků tendru stavba údajně měla přes rok zpoždění a firma by tak měla platit obří penále přes tři miliardy korun. Geosan pochybení odmítl. Vodárny si ve věci termínu a uplatnění penále nechaly udělat právní rozbor, jehož výsledky zveřejnit nehodlají. "Zveřejnění by mohlo pomoci protistraně," řekl Šubr s tím, že vodárny si pro větší jistotu v případném sporu o penále nechají zpracovat ještě posouzení druhou právní kanceláří.

Foto: Wikipedia, Akumiszcza, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme