„Do technického srdce kašny jsme namontovali recirkulační zařízení, které zajistí i při nízkých teplotách proudění vody a zabrání tak jejímu zamrzání. I přesto při velkých mrazech, jaké byly například letos v únoru, musejí naši zaměstnanci dvakrát za den led rozbíjet,“ řekl vedoucí provozního střediska České Budějovice, Ondřej Koupal.
Samsonova kašna pochází z let 1721 – 1727 a svého druhu je jednou z největších v zemi. Do jejího bazénu o průměru 17 metrů, se vejde asi 250 kubíků vody. Návrh technického řešení barokní kašny zpracoval František Baugut z Jindřichova Hradce. Kamenickými pracemi byl pověřen budějovický mistr Zachariáš Horn a sochařskou výzdobou Josef Dietrich.
Kašna ve své době sloužila k zásobování centra města vodou. Čerpala se do ní z řeky Vltavy a kvůli tomu také byla na pravém břehu řeky postavena Vodárenská věž. Potrubí odtud přivádělo vodu do města pod hladinou Vltavy, což byl v tehdejší době značný technický úspěch.
Kromě Samsonovy se společnost ČEVAK a.s. stará ještě o dalších osm budějovických kašen a šest pítek. Ty se uložily k zimnímu spánku v uplynulých dnech.
Fotografie: Wikipedia, Martin Křepela, licence
Zdroj: (jab)
Zdroj: (jab)