Sabotáž v budově německé rozvědky způsobila škodu za milion eur

Škodu ve výši zhruba milion eur (27 milionů Kč) způsobila před půl rokem v chystaném sídle německé Spolkové zpravodajské služby (BND) v Berlíně údajná sabotáž, při níž někdo odstranil pět vodovodních kohoutků ve třech patrech, informovala dnes agentura DPA. Neznámý pachatel tak způsobil vytopení části budovy.  

3 min. čtení

Nová hlavní budova s konferenčními místnostmi a kancelářemi pro 4000 zaměstnanců se naplnila tisíci litry vody v noci na 3. března. Ústředního bezpečnostního okrsku se incident nedotkl. Policie tehdy prý na místě nezjistila žádné stopy po vloupání. Pachatele údajné sabotáže se dodnes nepodařilo dopadnout.

Vytopení budovy a následné nutné renovační práce odsunuly o několik týdnů termín dokončení stavby, datum nastěhování pracovníků německé rozvědky do nového sídla se tím prý ale nezmění. BND se přitom měla do Berlína ze svého současného sídla u Mnichova přestěhovat už v roce 2013. Kvůli problémům s nekvalitně provedenou klimatizací se ale termín postupně oddaloval a to až na rok 2017.

Nové sídlo zpravodajců mělo německou státní pokladnu přijít původně odhadem na 730 milionů eur (19,7 miliard Kč). Náklady se ale postupně vyšplhaly na 1,3 miliardy eur (35 miliard Kč). Jedná se údajně o největší stavební projekt spolkové vlády od konce války. Renovace po vytopení budovy by náklady prý už nijak výrazně zvýšit neměla.

V narážce na skandál, který amerického prezidenta Richarda Nixona v roce 1974 přiměl odstoupit z funkce, německá média i sociální sítě kauzu kolem BND ironicky označují za německou Watergate. Využívají přitom skutečnosti, že pojmenování známé americké politické aféry obsahuje anglické slovo pro vodu.

 

Foto: Wikipedia, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme