S vodou v lužních lesích u Dyje by měl pomoci nový klapkový jez

S vodou v lužních lesích u Dyje by měl pomoci nový klapkový jez, který na řece začínají budovat Lesy ČR. Včera stavební firma převzala staveniště. Díky jezu bude možné zvýšit hladinu řeky a zavodňovat soustavu kanálů nejrozsáhlejších lužních lesů v zemi. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí státního podniku Eva Jouklová. Součástí projektu za bezmála 180 milionů korun je také obnova původních stavidel, stavítek, kanálů, propustků, ale i tůní a vznik nových mokřadů.

3 min. čtení

Lesy ČR luhy spravují, postupně obnovovaly a budovaly desítky vodních kanálů, stavidel a propustků přivádějících do vysychajících porostů vodu. „Oblast v posledních letech také pravidelně ve spolupráci s Povodím Moravy zaplavujeme vodou, což je ale možné jen někde, a zdaleka to nestačí,“ uvedl generální ředitel Lesů ČR Dalibor Šafařík. „Proto jsme začali s projektovou přípravou jezu, který krátkodobě vzedme hladinu Dyje a umožní efektivní zaplavení území vodou a současně neovlivní negativně průtok v hlavním korytu řeky,“ dodal.

Podle generálního ředitele Povodí Moravy Václava Garguláka funguje úzká spolupráce mezi Povodím Moravy a Lesy ČR už několik let. Díky tomu dokážou jednorázově dostat do lužních lesů na Břeclavsku vodu z novomlýnských nádrží. „Klapkový jez umožní hospodárnější využití vody. Jde o jednoduchý vodohospodářský princip – zadržení vody v období nadbytku a její využití v období sucha. V případě ‚povodňování‘ lužních lesů pak nový klapkový jez umožní ještě efektivnější řízené využití vody z vodní nádrže Nové Mlýny,“ uvedl Gargulák.

S dokončením projektu se počítá v listopadu 2025. Lužní les je podmáčený les s vysokou hladinou podzemní vody, dlouhodobý nedostatek vodymu škodí. V ČR jsou čtyři takto zachovalé ekosystémy, kromě míst kolem obory Soutok (Dyjský trojúhelník) je to Libický luh na Kolínsku, Litovelské Pomoraví mezi Olomoucí a Mohelnicí a Chropyňský luh u řeky Moravy.

Autor: ČTK

Foto: Wikipedia

Doporučujeme