Rybník Amerika u F.Lázní vydá 30 tun ryb, na výlov je příliš teplo

U Františkových Lázní dnes začal tradiční výlov rybníka Amerika. Největší rybník v Karlovarském kraji by letos mohl vydat kolem 30 tun ryb, odhaduje ředitel Rybářství Mariánské Lázně Zdeněk Mašek. Výlov ale letos komplikuje velmi teplé počasí, které bylo v předchozích dnech, řekl ČTK Mašek.

3 min. čtení

"Standardně touhle dobou už v noci bývaly přízemní mrazíky, nad ránem teploty kolem dvou stupňů. Minulý týden se ale teploty držely i v noci kolem deseti stupňů, no a přes den bylo 20. Voda se tak hodně prohřála. Bude to komplikovat i výlovy dalších rybníků," řekl Mašek. Kvůli vysokým teplotám zůstávají ryby v pohybu a neplují do loviště, což rybářům značně ztěžuje práci.

Rybáři v Karlovarském kraji se už řadu let snaží ryby uchránit před nálety kormoránů, kteří výrazně snižují úlovky. Do rybníků musí nasazovat větší ryby, menšími se kormoráni krmí. "I tak počítáme, že by výlov mohl být podobný jako v loňském roce, kolem těch 30 tun. Dopředu se to ale těžko odhaduje. Každá tisícovka je bohužel znát," doplnil Mašek. Hlavní ryba v Americe je kapr, jsou tam ale i amuři, tolstolobici, štiky a líni.

Právě kormoráni jsou největší příčinou snižování stavu ryb v posledních letech. Zatímco v roce 2007 vylovili rybáři v Americe 60 tun ryb, v roce 2010 už jen 45 tun. I v dalších letech počty klesaly.

Rybářství Mariánské Lázně hospodaří asi na 360 rybnících o výměře zhruba 1600 hektarů. Kromě Karlovarského kraje jsou v Ústeckém, Středočeském a Plzeňském kraji. Celkem z nich rybáři vyloví téměř 600 tun ryb.

Foto: Wikipedia, Lubor Ferenc, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme