Roztoky plánují rozšíření čistírny odpadních vod

Roztoky u Prahy plánují rozšíření čistírny odpadních vod. Při přípravě projektu budou spolupracovat i s dalšími obcemi, které jsou na čistírnu také napojené. Stávající zařízení má kapacitu 20.000 ekvivalentních obyvatel, stoupnout by měla na 32.300 obyvatel. 

2 min. čtení

ČTK to řekl roztocký radní Martin Štifter. Předběžně jsou náklady odhadnuté na 160 milionů korun, což téměř odpovídá ročnímu rozpočtu města.

Kapacita čistírny, kterou zhruba před 15 lety společně nechaly opravit Roztoky, Únětice, Statenice a Suchdol, měla v té době velkou rezervu. Kvůli velkému rozvoji regionu a výstavbě je ale nyní na hranici kapacity. "Zpřísnily se i předpisy," uvedl Štifter. Vyčištěná voda tak musí splňovat přísnější parametry.

Nyní je připravená studie proveditelnosti rozšíření. Další variantou bylo postavení nové čistírny pro roztockou část Žalov. Obce ale zatím plánují i dle nedávno uzavřené dohody, že řešení včetně peněz budou hledat společně. Má to být výhodnější i lepší po ekologické stránce, protože se nebudou muset stavět další čistírny, zatěžovat menší toky a zabírat další půda. Hledá se také nejvýhodnější a nejvhodnější technologie.

Foto: Wikipedia, Aktron, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme