Rozšíření pražského vodojemu má pomoci se zásobováním Středočechů

Rozšíření pražského vodojemu Kopanina má pomoci zlepšit zásobování pitnou vodou lidí na Berounsku a na Kladensku. Středočeský kraj chce projekt projednat s Prahou i ministerstvem zemědělství. 

3 min. čtení

Krajská komise, která se věnuje zmírňování dopadů sucha, doporučila hejtmanství řadu opatření, rozšíření vodojemu Kopanina je podle krajského náměstka pro životní prostředí a zemědělství Miloše Petery (ČSSD) jedním z těch, která patří mezi priority.

"V případě vodojemu Kopanina se ukazuje, že jeho kapacita je skutečně nedostatečná. Projevuje se to zejména v letních měsících,"
uvedl Petera. Na rozšíření vodojemu má navázat krajskou radou doporučená oprava vodovodního řadu z vodojemu Kopanina do vodojemu Kožova Hora. Rekonstrukce má zajistit plynulé zásobování Kladenska pitnou vodou.

Praha, které vodojem Kopanina patří, už nechala zpracovat studii na rozšíření vodojemu Kopanina o dvě komory. Nyní je podle Petery nutné vyřešit, kdo investici zaplatí, a také projednat možnost dotace s ministerstvem zemědělství.

Středočeský kraj se záležitostí zabývá na základě podnětu od společnosti Vodovody a Kanalizace Beroun, která žádá o podporu a pomoc při řešení zajištění dodávek vody do oblasti Berounska a Kladenska z pražského vodárenského systému.

"Naše společnost je připravena se na výstavbě tohoto vodojemu podílet úhradou, která by byla kalkulována do ceny vody předané. Domníváme se, že jediným schůdným řešením je zajištění investorství ze strany hlavního města Prahy nebo organizace, kterou hlavní město ovládá,"
uvádí žádost společnosti, kterou se Středočeský kraj rozhodl podpořit.

Zásobování vodou na Kladensku zajišťuje i společnost Středočeské vodárny, a to například ze zdrojů Mělnická Vrutice a Klíčava.


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme