Říčka Kyjovka u Moravské Nové Vsi po úpravách teče jinudy, má zvlněné koryto

Říčka Kyjovka u Moravské Nové Vsi na Břeclavsku teče jinudy, po úpravách má nové, zvlněné koryto. Zakřivení toku má podle Povodí Moravy obnovit přirozenou schopnost říčky zadržovat vodu v krajině, zpomalit odtok vody a zvýšit protipovodňové funkce toku. V tiskové zprávě o tom dnes informoval mluvčí státního podniku Petr Chmelař. 

2 min. čtení

Náklady byly 27,4 milionu korun, a to včetně výkupů pozemků a projektové přípravy, peníze poskytne Operační program životní prostředí.

Cílem projektu bylo vytvořit nové rozvolněné a přírodě blízké koryto v celkové délce 1730 metrů. "Vymodelováním nového koryta dosáhneme zpomalení povrchového odtoku vody, výrazně zvýšíme retenci vody v krajině a zlepšíme morfologii vodního toku. Na Kyjovce u Moravské Nové Vsi tak vzniká velmi zajímavé adaptační opatření reagující na změnu klimatu," uvedl generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.

Nyní jsou dokončené hlavní stavební práce. Společně s novým korytem vodního toku vyhloubili vodohospodáři i tři tůně. Z odstaveného původně napřímeného koryta postupně vznikne mokřad, který poslouží jako útočiště fauně, která obývá tuto lokalitu. Celý úsek ještě čeká na výsadbu stromů a další zeleně, která doplní trasu nového koryta, půjde o bezmála 200 kusů dřevin. V místě vzniknou také dvě broukoviště, která poskytnou útočiště pro různé druhy hmyzu.

Foto: Povodí Moravy

Zdroj: ČTK

Doporučujeme