Říčany získaly dotaci na rekonstrukci čistírny odpadních vod

Říčany u Prahy získaly dotaci přes 75 milionů korun na rekonstrukci čistírny odpadních vod. Celkové náklady radnice odhaduje na 120 milionů korun, záleží na výběrovém řízení na dodavatele stavby, řekl dnes ČTK starosta Vladimír Kořen (Klidné město).

3 min. čtení

Čistička je už několik let na hraně své kapacity a je potřeba ji rozšířit. Práce jsou plánovány v letech 2019 a 2020. "Máme vydané územní rozhodnutí a probíhá stavební řízení. Ještě budeme muset zajistit naši spoluúčast," uvedl starosta.

O prostředky na výstavbu město žádalo z Operačního programu Životní prostředí. Další podporu téměř deset milionů korun má přislíbenou na výstavbu kanalizace v místní části Voděrádky.

Současná kapacita říčanské čistírny vystačí zhruba pro 16.200 obyvatel, nově by to mělo být 20.600. Díky rozšíření bude možné k zařízení připojit všechny dosud nenapojené nemovitosti v zastavěných částech města, které jsou odkázány na vlastní jímky.

Kořen už dříve uvedl, že když se čistička v minulosti rozšiřovala, přišli velcí developeři a rychle zabrali uvolněné rezervy. Malí říčanští stavebníci podle něj přišli zkrátka. I s dalším rozšířením je podle něj spojeno riziko nových sídlišť, radnice proto hledá cestu pro regulaci.

Rekonstrukce čističek jsou často nákladné akce za desítky milionů korun, bez dotací se obce většinou neobejdou. Přestavbu čistírny odpadních vod, která by zvýšila její kapacitu, chystá nyní například také Kamenice u Prahy. Předpokládané náklady jsou 80 milionů korun.

Vodovody a kanalizace v Říčanech provozuje společnost 1.SčV, člen skupiny Veolia Česká republika.

Foto: Wikipedia, Mirekk, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme