Říčany zčásti opravily stoku bránící provozu volnočasového centra

Říčany u Prahy zčásti opravily problematickou hlavní stoku, která neumožňovala připojování nových staveb ke kanalizaci. Bude tak například možné otevřít nově vybudované centrum volného času s bazénem Na Fialce.

3 min. čtení

Další uvolnění podmínek lze očekávat po výstavbě druhé a třetí etapy, pro které se bude nyní vyřizovat stavební povolení. ČTK to včera sdělila mluvčí radnice Adéla Michalová.

Kritický stav kanalizační stoky neumožňoval připojení nových staveb na více než polovině území města. Ohroženy tak byly některé developerské projekty. V minulosti se přišlo na to, že stoka má v jednom místě odlehčovací přepad, přes který při větší zátěži přetékala odpadní voda včetně fekálií a toaletních papírů přímo do Říčanského potoka. S každým dalším připojením hrozilo, že fekálie tudy budou odtékat i za běžného provozu. Město proto nechalo postavit zcela nové odlehčovací komory páteřní stoky, které při deštích pomáhají s přívaly vody.

Nyní lze připojit ke kanalizaci některé budovy, u nichž to dva roky nebylo možné. "Bylo rozhodnuto, že půjde o nemovitosti z projektu dostavby kanalizace města, který byl zpracován v roce 2008. Dalším projektem, který dostane povolení, je stavba volnočasového centra Na Fialce," uvedl starosta Vladimír Kořen (Klidné město). Slavnostní otevření centra s bazénem, sportovní halou a kinem je plánováno na začátku školního roku. O napojení dalších nemovitostí na problematický úsek bude rozhodovat na základě koncesní smlouvy provozovatel říčanské sítě, společnost 1.SčV.

Město ještě potřebuje zvětšit profil kanalizačních trubek v délce téměř jednoho kilometru a vybudovat retenční nádrž. Vyžádá si to 40 milionů korun, část by mohla zaplatit Evropská unie.

 

Zdroj: Wikipedia, Mirekk, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme