Revitalizace Stříbrného jezera v Opavě by mohla začít letos

Revitalizace zatopeného sádrovcového lomu v Opavě by mohla začít ještě letos. Město nyní řeší problém s plánovanou lávkou přes řeku Opavu, kterou stát nechce zaplatit. Lávka má spojit oblast Stříbrného jezera s Městskými sady. Podle zástupců státu ale už její stavba nesouvisí s revitalizací bývalého dobývacího prostoru. 

3 min. čtení

Představitelé města řeší, zda má město její stavbu zaplatit. ČTK to řekl náměstek primátora Dalibor Halátek (Změna pro Opavu).

Náklady na celý projekt se pohybují kolem 100 milionů korun. Část peněz by měla přijít z programu ministerstva financí na sanaci dobývacích prostor nejen v Moravskoslezském kraji. Přibližně 40 milionů korun má stát lávka. "Lávka je pro projekt podstatná. V jeden celek propojí dvě rekreační lokality," uvedl Halátek. Město podle něj bude zjišťovat, zda existuje levnější varianta lávky, kterou bude platit město.

Zahájení stavby je naplánované na září. Pokud se to nestihne, práce začnou až příští rok na jaře. "To by ale nebylo moc ideální, revitalizace by zasáhla do koupací sezony," dodal náměstek.

U vodní plochy má vzniknout například cyklostezka, brouzdaliště a atrakce pro děti. Počítá se se stavbou chodníků a zavedením veřejného osvětlení. Cílem projektu je také zlepšit dostupnost zatopeného sádrovcového lomu. Řešením je právě plánovaná lávka. Vybudováno bude nové parkoviště s kapacitou kolem 120 míst. S jezerem bude spojeno novým podchodem pod frekventovanou silnicí.

Stříbrné jezero vzniklo na místě bývalého lomu, ve kterém se těžil sádrovec. Tento minerál se na Opavsku těží od roku 1849, v okolí Stříbrného jezera se těžil až do začátku 60. let minulého století. Poté byl důl zatopen vodou. Plocha jezera má 6,6 hektaru. Je dlouhé 600 a široké 200 metrů. Největší hloubka v jezeře je přibližně 15 metrů.


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme