Revitalizace opavského Stříbrného jezera se prodlouží o rok

Revitalizace opavského Stříbrného jezera se prodlouží o rok. Důvodem je nutnost vybudovat 160 metrů dlouhý odvodňovací kanál, který má zabránit nepřiměřenému zvedání hladiny. Vinou tohoto jevu hladina vody stoupala až o 1,5 metru, nemohly pokračovat naplánované práce. Projekt tak nabral zpoždění. ČTK to řekl primátor města Tomáš Navrátil (ANO).

3 min. čtení

"Stavba odvodňovacího kanálu přibližně za devět milionů korun je dokončena. Rekonstrukce jezera se tak ale prodlouží o rok. Skončit by měla do 27. prosince letošního roku," uvedl Navrátil. Dodal, že letošní letní sezonu by ale situace neměla ovlivnit. Areál jezera bude pro koupající bez omezení přístupný.

Celý projekt revitalizace má stát 140 milionů korun. Oproti původnímu projektu bylo ale třeba vybudovat 160 metrů dlouhý odvodňovací kanál, který má zabránit nepřiměřenému zvedání hladiny. Voda začala stoupat poté, co se pravděpodobně zbortila některá z podzemních štol, která sloužila jako přirozený přítok a odtok vody z jezera.

V této části Opavy se od poloviny 19. století hlubinným způsobem těžil sádrovec. Kámen se doloval v místě dnešního jezera i v širším okolí, například pod Městskými sady. Rozsah štol dnes není známý, v minulosti je nikdo nezakresloval do map. Později těžaři přešli k povrchovému dobývání, které skončilo začátkem 60. let minulého století. Zrušený důl pak zatopila voda a vzniklo jezero o ploše zhruba 6,6 hektaru.

Stavební práce v této lokalitě začaly loni. Právě vzestup hladiny o 1,5 metru je výrazně zkomplikoval. Investorem akce téměř za 142 milionů korun je stát. Kromě zpevnění břehů a dalších terénních a krajinářských úprav projekt zahrnuje i vybudování potřebných rozvodů, chodníku, cyklostezky a podchodu pod silnicí či nové lávky přes řeku Opavu. Plánují se i nová WC a šatny.

Zdroj: ČTK

Doporučujeme