Řeky na Moravě se potýkají s nedostatkem vody, potřebují déšť

Řeky i nádrže na Moravě se po dlouhodobém letním suchu nadále potýkají s nedostatkem vody. Situaci zatím pouze mírně zlepšily přeháňky z uplynulých dní. Koryta potoků a řek jsou zatím naplněna většinou z jedné až necelých dvou třetin. ČTK to dnes řekla mluvčí podniku Povodí Moravy, který má v péči vodní plochy na Moravě, Gabriela Tomíčková.

2 min. čtení

"Potřebujeme ještě více deštivých dní. Některé řeky na Moravě mají totiž hladiny nadále tak nízké, že se ještě z té nejhorší krize z období sucha nedostaly," uvedla mluvčí.

K těmto tokům patří například Rožnovská Bečva, Brtnice, Jihlava, Želetavka, Velička nebo řeka Morava v Olomouci. Jejich koryta jsou co do naplněnosti vodou na pouhých deseti až dvaceti procentech průměrného zářijového stavu. Na dalších místech je situace o trošku lepší. Stavy pomáhají zlepšovat přehrady.

Z nich vodohospodáři vypouští více vody, než kolik do nich přitéká, čímž uměle zvyšují průtoky. Nádrže na Moravě jsou naplněny zhruba z 65 až 90 procent a jsou na tom tedy lépe.

Vodohospodáři jsou ale mírně optimističtí. Skončilo období kropení zahrad, napouštění bazénů a dalších aktivit souvisejících s vyššími odběry vody od maloodběratelů z potoků a řek. To situaci zlepšuje. Pokud by Povodí Moravy uměle nezvyšovalo průtoky, mohly by nízké vodní stavy způsobit úhyny ryb.

Letošní sucho bylo podle vodohospodářů jedním z největších, s nimž se Morava od roku 2000 potýkala.

 

Foto: Wikipedia, Zp, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme