"Provedli jsme kompletní rekonstrukci přelivné zdi bezpečnostního přelivu, přespárování dlažby ve spadišti a na dně skluzu, kompletní rekonstrukci vývaru pod hrází, opravu opěrné paty a pomístní opravu pravobřežního opevnění. Smyslem provedených opatření bylo bezpečné převedení extrémních povodní a prodloužení životnosti plumlovské přehrady. Po 80 letech bezproblémového provozu si nádrž tyto úpravy zasloužila," uvedl Gargulák.
Rekonstrukce byla naplánována tak, aby nádrž nemusela být vypuštěna. Při opravě vodohospodáři převáděli vodu z přehrady do říčky Hloučely přes potrubí. "Abychom mohli provést stavební práce na funkčních objektech pod nádrží za plného provozu, položili jsme provizorní potrubí o délce 150 metrů, kterým jsme převáděli veškerou vypouštěnou vodu z nádrže až do prostoru za rekonstruované vývary tak, aby nedocházelo k zaplavení stavby. V srpnu jsme potrubí demontovali a průtok začali opět převádět manipulacemi přes spodní výpusti," podotkl Gargulák.
Kvůli bezpečnosti obyvatel pod hrází vodní nádrže byla při modernizaci částečně snížená hladina v nádrži, rekreaci ve vodní nádrži to ale neovlivnilo. V létě se hladina dál snížila kvůli nedostatku dešťových srážek a nízkému přítoku do vodního díla. "Přítok z důvodu sucha klesal v letních měsících až na hodnoty okolo 29 litrů za sekundu, přičemž minimální zůstatkový průtok pod vodní nádrží, který musí Povodí Moravy udržovat z důvodu zachování života v řece, činí 128 litrů za sekundu, což je více než čtyřnásobek," upozornil mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.
Hlavní funkcí vodního díla Plumlov je snižování povodňových průtoků a zlepšování minimálních průtoků říčky Hloučela v období sucha. Plumlovská přehrada byla kvůli čištění dna a opravě hráze v závěru roku 2009 vypuštěna a na podzim 2013 bylo po dokončení stavebních prací zahájeno její napouštění. Povodí Moravy do čištění dna a opravy hráze přehrady investovalo zhruba 270 milionů korun. Díky investici se zlepšila kvalita vody v přehradě.
Foto: Wikipedia, cs:User:Pernak1, licence
Zdroj: ČTK