Rekonstrukce vranovské hráze skončí před příští rekreační sezonou

Rekonstrukce hráze vodní nádrže Vranov skončí na jaře příštího roku, tedy před příští turistickou sezonou. Most přes hráz je už hotový, pracovníci instalují zábradlí a pokládají izolaci, oznámil dnes ČTK mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař. Dělníci pracují také na lícové straně hráze.

2 min. čtení

Rekonstrukce koruny hráze začala po ukončení rekreační sezony 2016, trvala po celý minulý rok a pokračuje i letos. Lidé mohou po dobu oprav využívat přívoz.

Práci i logistiku povodí naplánovalo tak, aby příští rekreační sezona už byla bez komplikací. "Vše nasvědčuje tomu, že hráz otevřeme v plánovaném termínu," uvedl generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.

Předpokládané náklady na rekonstrukci dosáhnou 58 milionů korun. Stavební zásahy do hráze si vyžádal její nevyhovující technický stav, zejména konstrukce přemostění přelivů. Přehrada je v provozu od roku 1934. Betonová hráz je dlouhá 290 metrů, v koruně je sedm metrů široká.

Nyní Vranov plní důležitou roli v boji proti suchu. V Dyji přitéká do přehrady jen asi jeden metr krychlový vody za vteřinu, odtok je výrazně silnější. "Za poslední měsíc poskytla (nádrž Vranov) na vodárenské účely, zemědělcům na závlahy a pro udržení biologické a hygienické funkce řeky Dyje o 4,3 miliony metrů krychlových více vody, než do nádrže přiteklo," uvedl Gargulák. V současnosti je nádrž na 76 procentech svého objemu.

Foto: HaroldVlastní dílo, CC BY-SA 3.0, Odkaz


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme