Rekonstrukce Úpravny vody Landštejn vstupuje do druhé poloviny

Do druhé poloviny vstupuje rekonstrukce Úpravny vody Landštejn na Jindřichohradecku. Technici práce zahájili v lednu letošního roku a veškeré úpravy dělají za plného provozu. Dodávky vody pro obyvatele měst a obcí, které úpravna zásobuje, nejsou nijak omezeny. 

3 min. čtení

Ještě před letními prázdninami se podařilo dokončit instalaci první technologické linky. „Ta, kromě filtrů pro odstranění organických nečistot, nově obsahuje i filtry pro odstranění železa a manganu z vody a dále filtry s aktivním uhlím. Zároveň byla dokončena rekonstrukce elektroinstalace úpravny a dávkovačů chemie,“ popsala Olga Štíchová, vedoucí provozní oblasti východ vodohospodářské společnosti ČEVAK a.s.

Linka, která je vybavena nejmodernějšími technologiemi a prvky pro výrobu pitné vody pracuje s kapacitou 20 litrů za vteřinu, v případě potřeby je možno výkon navýšit až na 35 vteřinových litrů. V červenci dodavatelská firma zahájí demontáž a rekonstrukci druhé linky. Práce budou dokončeny v září letošního roku.

Je to velká investice do budoucna, především v době, kdy ze všech stran slyšíme o hrozbách sucha a nedostatku vody. Stejně jako generace před námi, kteří úpravnu před více než padesáti lety stavěli, se snažíme být prozíraví. U tak důležité suroviny, jakou je kvalitní voda, to platí dvojnásob,“
řekl za Dobrovolného svazku obcí Vodovod Landštejn, který úpravnu vlastní, místostarosta Dačic Miloš Novák.

Úpravna vody Landštejn byla postavena v 60. letech minulého století pro zásobování obyvatel okolních obcí pitnou vodou. Jako zdroj surové vody pro úpravu slouží blízká vodárenská nádrž Landštejn, odkud voda natéká do vodojemu o objemu 2 000 m3. Upravená se přívodním řadem čerpá do dvou směrů na vodojem Kadolec s odbočkou na vodojem Staré Město, Slavonice a Dačice. Druhý výtlačný řad vede směrem na vodojem Klášter a dále gravitačně do Nové Bystřice. 

Foto: Wikipedia, Daniel Baránek, licence


Zdroj: redakce

Zdroj: redakce

Doporučujeme