Rekonstrukce čistírny v Ralsku za 94 mil. Kč pomůže i Mimoni

Rekonstrukci čistírny odpadních vod v Ralsku na Českolipsku zahájila dnes Severočeská vodárenská společnost (SVS). Investice za 94 milionů korun zajistí čištění odpadních vod nejen pro část Hradčany, ale také pro nedalekou Mimoň, kde žije bezmála 6800 obyvatel, a umožní napojit i další obce.

4 min. čtení

Součástí stavby proto bude i více než kilometr dlouhý přivaděč. Práce by měly skončit v říjnu 2012, řekla dnes ČTK mluvčí SVS Dagmar Haltmarová.

Rekonstrukce čistírny patří do skupiny strategických staveb SVS, které jsou nutné pro splnění evropských norem na kvalitu čištění odpadních vod v obcích s více než 2000 obyvateli. "Zastaralá technologie čistírny odpadních vod neodpovídala požadavkům nové legislativy a navíc by nestačila kapacitně pro čistění splaškových vod, jež budou přiváděny z Mimoně a výhledově i z dalších obcí," řekl předseda představenstva Petr Skokan. Stavba navazuje na rekonstrukci a dostavbu kanalizace, kterou SVS v Mimoni dokončila před dvěma lety.

Čistírna v Ralsku byla dokončena v roce 1989, její kapacita ani kvalita čištění ale současným požadavkům nestačí. Po rekonstrukci bude mít vyšší kapacitu a umožní napojit i další obce v okolí, jako jsou Petrovice, Brniště, Hradčany a Hvězdov. Moderní technologie zlepší kvalitu čištění odpadních vod, což by se mělo projevit na zlepšení vody v Ploučnici. Pro dodavatele to ale nebude jednoduchá stavba. Objekt leží v bývalém vojenském prostoru, který léta obývala Sovětská armáda, zemní práce proto musí provázet pyrotechnický průzkum.

Rekonstrukce čistírny v Ralsku navazuje na integrovaný projekt Čistá Ploučnice, jehož náklady překročí 600 milionů korun. Jeho součástí je také rekonstrukce dalších pěti čistíren v České Lípě, Novém Boru, Jablonném v Podještědí, v Zákupech a Doksech a dostavba kanalizačních sítí v Kamenickém Šenově a Mimoni. Celý projekt byl rozdělen na jednotlivé akce, aby měl větší šanci získat dotace z EU.

Rekonstrukce čistírny je jednou z řady investičních akcí, do nichž dá letos SVS přes 1,3 miliardy korun. Na stavbu v Ralsku získala společnost 27 milionů korun z operačního programu ministerstva zemědělství, zbytek zajistí z vlastních prostředků a z úvěru. SVS vznikla v roce 1993 a patří k největším vodárenským firmám v zemi. Firmu vlastní 459 severočeských měst a obcí. Zásobuje Ústecký kraj a podstatnou část Libereckého kraje, což je přes 12 procent území státu, kde žije 1,14 milionu obyvatel.

Foto: Wikipedie, Michiel1972


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme