Regulace řeky Ebro symbolem katalánského boje za nezávislost

Na 50.000 lidí v neděli demonstrovalo v katalánském městě Amposta proti hydrologickému plánu španělské vlády, který podle jeho odpůrců zničí deltu řeky Ebra. Informoval o tom španělský deník ABC. V pondělí také přijela do oblasti delegace europoslanců, která má zhodnotit plnění související evropské legislativy o životním prostředí a vodě.

3 min. čtení

Plán na regulaci druhé nejdelší španělské řeky, který se vláda v Madridu snaží prosadit už patnáct let a schválila ho letos v lednu, se nyní stal symbolem boje Katalánska za nezávislost na Španělsku. "Plán je dalším důvodem proto, abychom byli nezávislí," tvrdí katalánský premiér Carles Puigdemont. "Jsme přesvědčeni, že tento plán nevstoupí v platnost, protože porušuje evropské normy," prohlásil katalánský vicepremiér Oriol Junqueras, který se nedělní demonstrace rovněž zúčastnil.

Podle ochránců životního prostředí plán centrální vlády zničí deltu řeky Ebro, která je národním parkem. Řeka Ebro pramení v severošpanělské Kantábrii a její 930 kilometrů dlouhý tok prochází sedmi automními španělskými oblastmi. V Katalánsku se vlévá do Středozemního moře.

Podle odpůrců plánu nemá řeka Ebro tolik vody, aby ji bylo možné převádět do jiných regionů. Plán totiž mimo jiné předpokládá v období 2016-2021 vybudovat 56 menších přehrad a převádět vodu do jižních suchých oblastí země.

Španělsko má velký problém s nerovnoměrným rozdělením zásob sladké vody: úzký pás území na severu zahrnující pyrenejskou oblast a údolí řeky Ebro má mnohonásobně více srážek ročně než zbytek země, kde převažuje suché či polosuché podnebí.

 

Foto: Wikipedia, de:Benutzer:Gisbertn, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme