Referendum o vodě ve Zlíně nebude, přípravný výbor stáhl návrh

Místní referendum o vodárenství na Zlínsku se ve Zlíně společně s říjnovými komunálními volbami neuskuteční. Přípravný výbor prostřednictvím svého zmocněnce Pavla Sekuly vzal zpět svůj návrh. ČTK o tom informoval Sekula, informaci potvrdil v tiskové zprávě mluvčí zlínské radnice Zdeněk Dvořák.

6 min. čtení

Důvodem zpětvzetí návrhu je podle Sekuly neochota primátora Miroslava Adámka (STAN) svolat referendum v termínu komunálních voleb a nedůvěra v současnou koalici hnutí STAN a ANO. "Možnost konání referenda spolu s komunálními volbami primátor zhatil tím, že nesvolal mimořádné zasedání zastupitelstva. Nadto z jeho postoje k referendu je jasné, že konání referenda bude stavět další překážky," uvedl Sekula.

Vedení města se proti jeho tvrzení ohradilo. "Návrhem na vyhlášení referenda by se zabývalo zastupitelstvo v řádném termínu, tedy ve čtvrtek 13. září. Navíc, mimořádné zasedání zastupitelstva jsem dosud nemohl svolat ani teoreticky, protože kontrola návrhu probíhala a nebylo jasné, zda bude bez vady, či zda bude podložen dostatečným počtem podpisů," uvedl Adámek.

Přípravný výbor předložil návrh na konání referenda 28. srpna. Radnice podle Dvořáka ihned zahájila kontrolu jeho správnosti, včetně asi 7000 podpisů. Kontrola měla podle zákonných lhůt skončit ve středu, den před konáním zastupitelstva. "Pracovali jsme s kolegy z radnice i o víkendu, takže termín bychom bezpochyby dodrželi. Pokud by tedy byl podaný návrh bezvadný, jak ukládá zákon, mohlo o něm ve čtvrtek 13. září jednat v rámci řádného zasedání zastupitelstvo města. Protože si však přípravný výbor vzal návrh zpět, kontrola nebyla dokončena," uvedl Tomáš Lang z odboru kanceláře primátora.

Podle radnice je argument o nesvolání mimořádného zasedání zastupitelstva pouze zástupný. Město již dříve uvedlo, že v návrhu jsou dle vyjádření ministerstva vnitra dvě ze tří otázek v rozporu s právními předpisy, třetí je nevhodně formulovaná. Sekula toto tvrzení odmítl.
"Stojíme si za tím, že otázky pro referendum jsou položeny správně a budeme tedy s podpisy pod petici i nadále pokračovat," uvedl Sekula, který chce počkat na nové složení zastupitelstva.

Hlavním smyslem referenda podle Sekuly mělo být, aby se hospodaření s vodou vrátilo do rukou měst a obcí Zlínska. Obyvatelé Zlína by se podle návrhu mohli v referendu vyjádřit, zda chtějí pokračování provozního modelu, při němž se Vodovody a kanalizace (VaK) Zlín starají o infrastrukturu, ale provozuje ji Veolia prostřednictvím Moravské vodárenské. Lidé by mohli také volit, zda má město Zlín jako ovládající osoba VaK Zlín uložit vedení společnosti, aby prosazovalo samostatné provozování infrastruktury a jestli má město na nejbližší valné hromadě VaK odvolat členy orgánů VaK Zlín, zvolit nové členy a uložit jim realizovat výsledky referenda. Sekula je dlouhodobým kritikem radnice nejen kvůli vodárenství, vedl s ní soudní spory také coby předseda Bytového družstva Podlesí. V komunálních volbách je na pátém místě na kandidátce SPD.


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme