Ředitelství vodních cest ČR dostalo od ÚOHS pokutu 300 tisíc

Ředitelství vodních cest ČR dostalo od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) pokutu 300 tisíc korun. Chybovalo v zakázce na výluku při rekonstrukci železničního mostu v Nymburku, kterou zadalo bez otevřeného tendru přímo společnosti Viamont DPS a.s. ČTK to řekl předseda ÚOHS Petr Rafaj. Rozhodnutí zatím není pravomocné.

2 min. čtení

Viamont byl zároveň zhotovitelem rekonstrukce mostu. Ředitelství vodních cest ČR firmu vyzvalo v roce 2007 k realizaci výluky s odůvodněním, že "poptávané činnosti mohou být z důvodů technických a z důvodů vyplývajících ze zvláštních právních předpisů splněny pouze určitým dodavatelem".

Podle ÚOHS by ale zakázku byl schopen realizovat každý subjekt, který by disponoval potřebnými informacemi. Šlo zejména o údaje o rekonstrukci mostu a o přizpůsobení výluky potřebám této stavby.

"Pokud zadavatel argumentoval tím, že prošetřovaná zakázka byla neoddělitelnou službou související s vlastní rekonstrukcí mostu, pak ji měl také v rámci veřejné zakázky na rekonstrukci mostu vysoutěžit,"
uvedl Rafaj.

Ředitelství vodních cest ČR dostalo letos už druhou pokutu ve stejné výši.
První byla za chyby v tendru na silniční most přes Labe v Poděbradech. ÚOHS vadilo to, že Ředitelství vodních cest zadalo dodatečné stavební práce v hodnotě téměř 30 milionů korun bez otevřeného výběrového řízení přímo firmě Eurovia CS.


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme