Radnice v Krnově chce přijmout opatření, která zadrží vodu v krajině

Radnice v Krnově na Bruntálsku chce přijmout řadu opatření, která na pozemcích v katastru města zadrží vodu v krajině. Vycházet chce z odborných studií. První má již k dispozici. Podle ní se některé plochy mají zatravnit, na jiných se má vysázet les. Město už jedná s vlastníky pozemků, na úpravu krajiny chce získat dotaci. Práce by měly začít příští rok. ČTK to řekla mluvčí Krnova Dita Círová.

3 min. čtení

„Město Krnov se před rokem rozhodlo ve spolupráci s odborníky připravit své území na změnu klimatu a zadalo ke zpracování studii proveditelnosti komplexní adaptace krajiny na klimatickou změnu pomocí přírodě blízkých opatření, která je rozdělena na dvě etapy. Tu pro povodí Opavice již má k dispozici, v povodí Opavy bylo dokončeno mapování a nyní probíhá návrh opatření,“ řekla Círová.

Studii pro povodí Opavice týkající se volné zemědělské krajiny zpracoval spolek Živá voda podle modelu Živá krajina. „Na bezmála osmi kilometrech čtverečních navrhujeme více než 70 hektarů nových ploch pro agroles, což je zemědělská plocha se stromy například v podobě mezí. Dalších 15 hektarů nového lesa a 66 hektarů by se mělo zatravnit, čímž snížíme půdní erozi a zadržíme vodu ze srážek,“ uvedl předseda spolku Živá voda Jiří Malík.

Součástí návrhu jsou i nové meandry na narovnaných tocích a rozlivová území, která zabrání opakování škod, jaké způsobily ničivé povodně v roce 1997. „Celkově všechna opatření dohromady zadrží bezmála 14 milionů hektolitrů vody, které bychom jinak ztratili,“ dodal Malík. Součástí studie jsou i opatření v lesích a v samotném městě.

Zpracování studie pro povodí Opavice stálo téměř dva miliony korun. Práce na druhé etapě studie pro povodí Opavy vyjdou na 2,36 milionu korun a budou dokončeny v srpnu příštího roku. Město navržená opatření chce realizovat postupně. „V současné době komunikujeme s vlastníky pozemků a na realizaci opatření se pokoušíme získat finanční prostředky z jiných zdrojů než z rozpočtu města,“ řekla Pavla Hájková z oddělení komunálních služeb.

Autor: ČTK

Foto: Wikipedia

Doporučujeme