Radnice na Rokycansku staví kanalizaci za 120 mil. Kč

Do dosud největší investiční akce se pustily Radnice na Rokycansku. Město se zhruba 1800 obyvateli vybuduje do roku 2015 čistírnu odpadních vod a kanalizaci, na kterou chce připojit všechny domácnosti. Na dva roky se tak Radnice stanou staveništěm. Akce vyjde na přibližně 120 milionů korun, město si kvůli ní bude brát úvěr. ČTK to řekl starosta Jan Altman.

3 min. čtení

"Ze svého dáme asi 36 milionů korun, ostatní budou dotace, většina z evropských fondů," uvedl.

Kanalizace městu citelně chyběla, až dosud v něm fungovala jen jakási kombinovaná stoka. Vznikla při takzvané akci Z a její vyústění bylo do potoka, za což městu hrozily sankce od inspekce životního prostředí. Asi 300 obyvatelům v místních bytových domech pak sloužila jen malá čistírna. "Tato kanalizace zůstane jako dešťová, děláme splaškovou," uvedl Altman.

Rozsáhlý projekt rozdělí město do dvou etap. Už začalo s výstavbou centrální čistírny odpadních vod a přivaděčů za zhruba 40 milionů korun. "Na polovinu máme dotaci. Do půlky prosince bychom měli mít prostavěno asi deset milionů korun," uvedl starosta. Na první část si město s ročním rozpočtem 30 milionů korun bude brát úvěr 18 milionů Kč.

Druhá část, tedy dostavba kanalizace, vyjde na 60 milionů korun. Město nyní připravuje výběr dodavatele. Systém musí být funkční a zkolaudovaný do konce roku 2015, pokud město nestihne termín, sníží se dotace.

Radnice počítá s napojením všech domácností, chce, aby bylo město v lepším stavu z hlediska životní úrovně. Problémem ale může být, že za napojení budou muset lidé zaplatit. "Náklady by se ale neměly pohybovat v desítkách tisíc," uvedl Altman. Město chce nabídnout možnost splátek a ve spolupráci s projektovou firmou najít nejlepší řešení.

Radnice do projektu tlačí i fakt, že pokud nebude mít hotovou kanalizaci, nebude opravena žádná komunikace ve správě krajských silničářů. "Každý si stěžuje, že máme špatné cesty. Uděláme-li kanalizaci, budeme mít lepší cesty," dodal starosta.

 

Zdroj: Wikipedia, Premek.v, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme