PVS v Praze letos investuje do infrastruktury přes 1,7 miliardy

Pražská vodohospodářská společnost (PVS) letos investuje do vodohospodářské infrastruktury v Praze více než 1,7 miliardy korun. Jde o částku, kterou získala z poplatků za vodné a stočné. Vyplývá to z materiálu, který dnes schválila rada a ČTK potvrdila mluvčí magistrátu Tereza Králová.

4 min. čtení

Peníze půjdou především na opravu zastaralé sítě. Loni investice činily přes miliardu korun.

Největší částku v letošním rozpočtu, 260 milionů korun, tvoří rezerva na přestavbu ústřední čistírny odpadních vod na Císařském ostrově, o jejíž rekonstrukci Praha usiluje několik let. Většina plánovaných investic však souvisí především se stářím vodohospodářské sítě. "Poruchovost je čtyřikrát vyšší než je průměr v EU," řekl mluvčí PVS Ladislav Šticha. Vodovodní síť je v průměru 40 let stará, kanalizace dokonce 52 let.

Třeba za rekonstrukci kanalizační stoky na Prosecké, kde se v loňském roce propadla vozovka, letos PVS zaplatí 55 milionů. Celkově oprava vyjde na 130 milionů. Vodohospodáři plánují také rekonstrukci v úpravně vody v Podolí a obnovu zastaralých vodovodních řadů v ulicích Bělohorská, Bubenečská, Pod Homolkou, Jiskrova a Pikovická. Investice v oblasti Kozince zvýší kapacitu dodávky vody v jihovýchodní části Prahy, řekl mluvčí.

"Mezi další projekty patří například zvýšení výkonu pobočné čistírny odpadních vod Miškovice, která zajistí potřebnou čistírenskou kapacitu a umožní další rozvoj výstavby v povodí," řekl Šticha. PVS letos zahájí opravu čerpací stanice odpadních vod ve Vinoři a opravu kanalizace třeba v ulicích Husitská, U Památníku, Na Zlíchově, U Paliárky, Pod Homolkou a Pod Lisem.

Výrobu, distribuci a čištění vody v Praze provázejí složité smluvní vztahy. Vlastníkem samotné infrastruktury je kromě Vodního zdroje Káraný (VZK) a Úpravny vody Želivka (ÚVŽ) hlavní město. Tyto tři subjekty pronajímají infrastrukturu městské firmě PVS, která má dále smlouvu o provozu se společností Pražské vodovody a kanalizace (PVK).

Praze se od ledna zdražilo vodné a stočné o 11,07 procenta na 64,65 koruny bez DPH za metr krychlový.

Přehled vybraných investic v roce 2013:

  • Ústřední čistírna odpadních vod – 260 milionů korun
  • Rekonstrukce kanalizace Jaromírova ulice – 42 milionů korun
  • Rekonstrukce kanalizace Nádražní ulice – 39 milionů korun
  • Rekonstrukce kanalizační stoky Prosecká ulice – 55 milionů korun
  • Obnova vodovodního řadu Komunardů – 26 milionů korun
  • Čerpací stanice Klíčov – 23 milionů korun
  • Čerpací stanice Bruska – 23 milionů korun

Zdroj: PVS

Doporučujeme