PVS příští rok investuje do vodovodní sítě přes dvě miliardy Kč

Praha a jí vlastněná Pražská vodohospodářská společnost (PVS) v příštím roce investují do oprav a rozšiřování vodohospodářské infrastruktury zhruba 2,18 miliardy korun. Vyplývá to z investičního plánu PVS, který tento týden projednají pražští radní. Společnost zahájí více než stovku oprav a dalších investic a v desítkách již započatých bude pokračovat.

4 min. čtení

PVS obnovu infrastruktury financuje z nájmu od firmy Pražské vodovody a kanalizace (PVK), která si ji od města pronajímá a v metropoli zajišťuje distribuci vody. Další investice PVS financuje přímo magistrát.

Z nájmu od PVK obdrží PVS 2,05 miliardy, zbytek z celkové plánované částky doplatí město, které vloží například 60 milionů korun do stavby nového vodovodního řadu mezi Uhříněvsí a Pitkovicemi. Ten má zajistit zásobování jihovýchodní části města vodou z vodojemu Jesenice v souvislosti s pokračující bytovou výstavbou.

Celkem PVS příští rok podle plánu zahájí více než stovku oprav vodovodních řadů, kanalizačních potrubí a dalších částí infrastruktury. Další investice se budou týkat Ústřední čistírny odpadních vod (ÚČOV) na Císařském ostrově a jiných menších čistíren. Společnost bude také pokračovat v několika desítkách již zahájených staveb.

Mezi největší chystané investice patří dokončení rekonstrukcí kanalizace v Jungmannově ulici v Praze 1 za 45,2 milionu korun a v ulici Nad Novou Libní v Praze 8 za 41,5 milionu.
Pokračovat bude rekonstrukce čerpacích stanic na Novodvorské za 29,9 milionu a na Chodově za 29,2 milionu. Firma také investuje 36,3 milionu do vodojemu na Floře a 30 milionů do vodojemu v Hrdlořezích.

Největší investicí PVS v posledních letech byla dostavba nové vodní linky ÚČOV, která před nedávnem vstoupila do zkušebního porovzu. Vyšla na 6,1 miliardy korun, které město muselo uhradit samo, protože se mu nepodařilo získat peníze z EU. V plánu jsou další miliardové investice do čistírny, které by měly začít v roce 2021.

Vodovodní síť je v Praze dlouhá zhruba 3500 kilometrů. PVS je stoprocentně vlastněná Prahou a stará se o vodohospodářskou infrastrukturu, distribuci vody mají na starosti PVK, které vlastí firma Veolia. Město od francouzské společnosti nedávno odkoupilo 49 procent akcií PVK za 1,754 miliardy korun. Součástí dohody je opce na odkup zbylých 51 procent akcií v roce 2028, kdy firmě skončí smlouva s PVS na pronájem vodovodní infrastruktury.


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme